Joga

Historia jogi w Polsce. Wincenty Lutosławski

Artykuł wcześniej opublikowany jako: Historia jogi w Polsce. Wincenty Lutosławski. „Yoga & Ayurveda” 2016, nr 2.
(Tutaj z drobnymi zmianami).

Sūryanamaskār czyli Powitanie Słońca. Historia i współczesność

Wprowadzenie

Słońce daje życie. W pochmurny dzień, albo gdy długo nie wychodzimy z domu, albo gdy praca wymaga spędzania godzin przy świetle elektrycznym gdy pracujemy nocą, szybko tracimy siły. Brak Słońca jest przyczyną wielu schorzeń, niedorozwoju kości, niedoboru witaminy D, osłabienia wzroku. I odwrotnie: wyjazd nad morze i w góry regeneruje i napełnia chęcią do życia. W Polsce jesteśmy często przygnębieni, ożywamy dopiero wiosną. Naszym samopoczuciem kieruje Słońce: gdy jest pochmurno, jest nam źle, rozpogadzamy się, gdy się rozpogadza. Wstawanie przed wschodem słońca pozwala rozwinąć siłę i jasność myśli, natomiast sen w dzień, a czuwanie w nocy - osłabia. 

Joga-nidra czyli sen jogiczny

Niniejszy artykuł opisuje filozoficzne podstawy potężnej praktyki, zwanej 'snem jogicznym', rozwijającej zdolność całkowitej regeneracji sił.   

Filozofia jogicznej astrologii – joga dźjotisza

Ogólnie się przyjmuje, że astrologia zajmuje się badaniem wpływu sił kosmosu na życie. Hindusi nazywają ją w sanskrycie „dźjautisza / dźjotisza” (jyautiṣa / jyotiṣa), co rozumie się jako „nauka o światłach”.

Bhrygujoga i nauka Brahmaczinty

NIniejszy artykuł przedstawia mało znany system jogi, zgodnie z tradycją przypisywanej starozytnemu mędrcowi Bhrygu. Jest to joga ściśle powiązana z ajurwedą, a także indyjską astrologią. 

Pranajama, czyli sztuka oddychania

Istotna wskazówka na temat prawidłowego oddychania. 

Osoby początkujące, wykonując asany, powinny dążyć do odpowiedniej regulacji oddechu. Jej podstawowe elementy to oddech: cichy, spokojny, delikatny, miękki, głęboki, długi, powolny, ciągły, jednolity i naturalny.

Każda osoba zdrowa, nawet nie praktykująca jogi, po właściwym przeszkoleniu i odprężeniu, jest zdolna do zawieszenia bezpiecznie oddechu na okres od 2 do 5 sekund. Kluczem do bezdechu w pranajamie jest kompletne rozluźnienie. Krótki, płytki oddech towarzyszy negatywnym emocjom i wynika z napięcia mięśniowego. Odprężenie ciała i umysłu odblokowuje go, sprawiając, że możliwe staje się wykonanie nawet trudnych ćwiczeń.

Purna-surjanamaskar: intensywna praktyka powitania Słońca

Niniejszy artykuł napisany przez Włodka Łagodzkiego jest zapisem jego doświadczeń i refleksji dotyczących zaawansownych ćwiczeń jogi. Tytuł oryginalny: Purna-surjanamaskar: intensywna praktyka metodą "mahajogi"(dla nauczycieli jogi i zaawansowanych adeptów). 

Praktyka jogi towarzyszy mi, jak sięgam pamięcią, od ponad 50 lat. Już jako pięcioletnie dziecko siadałem spontanicznie w lotosie i zatapiałem się w doświadczeniu wsłuchiwania się w nadę, tj. wewnętrzny dźwięk słyszany w przestrzeni tzw. ćid-akaśi (zlokalizowanej w centrum głowy). Wiele lat później dowiedziałem się, że ten typ medytacji nazywa się nada-anusandhana i świetnie nadaje się do praktykowania surjanamaskar, a także że doświadczenie słyszenia nady jest możliwe po głębokim oczyszczeniu organizmu i długim okresie pielęgnowania czystych myśli i uczuć.

Sanskryckie definicje jogi

Forma योग 'yoga' może zostać utworzona zgodnie z gramatyką sanskrycką od dwóch niemal identycznych sanskryckich pierwiastków, czyli rdzeni czasownikowych. Oba rdzenie brzmią yuj [czytaj: judź], ale gramatycy odróżniają je jako:

Subscribe to RSS - Joga