Ramajana. Księga Dzieciństwa

Ramajana - Opowieść o księciu Ramie ułożona przez wieszcza Walmikiego około dwa i pół tysiąca lat temu jest obok Mahabharaty jednym z dwóch podstawowych eposów indyjskich. W tradycji indyjskiej określa się ją mianem 'pierwszego poematu'; stał się  wzorcem dla późniejszych poetów. Opowiada o tułaczce szlachetnego księcia Ramy, wygnanego z królestwa za sprawą intrygi dworskiej w stolicy królestwa Ajodhji. Po licznych perypetiach i po zwycięskiej wojnie z królem Śri Lanki - dziesięciogłowym Rawaną, który porwał mu małżonkę Sitę, książę powraca triumfalnie do kraju i obejmuje tron jako władca idealny, wzór dla wszystkich panujących. Staje się bohaterem, którego kult jako inkarnacji Wisznu i wzór prawa i sprawiedliwości przetrwał ponad dwa i pół tysiącletnią próbę czasu i do dziś stanowi ważny element kultury indyjskiej. 

Sanskrycka Ramajana składa się z siedmiu ksiąg, podzielonych na liczne rozdziały. Niniejsza książka jest przekładem pierwszej z nich - Księgi Dzieciństwa. Autorka, biegła w sztuce poetyckiej i doskonale władająca sanskrytem wiernie oddaje treść oryginału, umożliwiając Czytelnikowi bezpośrednie kosztowanie starożytnego arcydzieła.

Jest to pierwszy przekład pierwszej księgi Ramajany na język polski z sanskryckiego oryginału. Publikacja została dofinansowana przez Ambasadę Indii w Warszawie. 

Tytuł: Ramajana. Księga Dzieciństwa
Tytuł oryginału: Śrīmad Vālmīki Rāmāyaṇa Bālakaṇḍa
Autor: Walmiki
Przekład: Anna Rucińska
Strony: 247
Oprawa: twarda i miękka
ISBN: 978-83-938477-0-9, 978-83-938477-1-6
Wydawca: Fundacja Vivaswan
Data wydania: 2014
Cena: 50 zł (oprawa miękka); 60 zł (oprawa twarda),
Formularz zamówienia