Koncert Muzyki Indyjskiej - Pandit Anup Mishra

Pandit Anup MishraPandit Anup Mishra, jeden z najwybitniejszych wokalistów indyjskich, niedościgniony wirtuoz głosu, wystąpi na scenie Domu Kultury Rakowiec w Warszawie ze specjalnym koncertem muzyki indyjskiej w dniu 24 września o godz. 19.30.

Artysta odwiedzi Polskę z inicjatywy wokalisty Michała Rudasia, wieloletniego ucznia Anupa, znanego z inspirowanej muzyką indyjską płyty ‘Shuruvath’ oraz na specjalne zaproszenie Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur (gdzie artysta będzie prowadził warsztaty wokalne).

"To dla mnie ogromny zaszczyt i spełnienie marzeń gościć mojego mistrza Anupa Mishrę w moim rodzinnym kraju oraz zaprezentować jego talent polskiej publiczności" – mówi Michał Rudaś.

Parę słów o Artyście:

Anup Mishra pochodzi z Benaresu (Varanasi) z domu artystów zajmujących się muzyką od wielu pokoleń. Swoją muzyczną pasję odkrył we wczesnym dzieciństwie. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę pod kierunkiem swojego dziadka, pandita Hari Shankara Mishry. Po jego śmierci uczył się u Pandita Hanumana Prasad Mishry, ojca słynnego duetu braci wokalistów Rajana i Sajana Mishry. Podobnie jak mistrz i jego wybitni synowie bracia Rajan i Sajan, Anup pielęgnuje tradycję szkoły benareskiej, tzw. banarsi gharana, w jej najbardziej reprezentatywnej formie wywodzącej się od legendy muzyki indyjskiej, Bade Ramdasa, który jest jego dziadkiem od strony matki. Możliwości głosu Anupa są niezwykłe, a jego repertuar bardzo bogaty; obejmuje melodie typu khjal (khyal), tarana, thappa,bhadźan i inne, ułożone w rozmaitych ragach i oddające szeroką gamę nastrojów. Pandit Anup Mishra jest także doskonałym znawcą muzyki od jej strony teoretycznej, wykłada muzykę na Sanskryckim Uniwersytecie w Varanasi i kształci tam wokalnie młodych artystów.

Pierwszym dużym osiągnięciem Anupa na polu klasycznej muzyki indyjskiej było przyznanie mu w wieku 17 lat głównej nagrody „Sur Shree”, czyli ‘mistrza głosu’ przez sławnego kompozytora Janaba Naushada Aliego w ogólnoindyjskim konkursie Sur Sangam w Dżajpurze w 1991 r. W 2001 roku Anup zdobył nagrodę Surmani – czyli ‘klejnotu głosu’, na festiwalu w Bombaju. Od tamtego czasu koncertował w całych Indiach, a także we Francji (Paryż), Włoszech (Rzym, Mediolan – w Teli Piu TV) oraz Szwajcarii. Był jurorem znanego programu muzycznego Folk Jawa na kanale ETV oraz udzielał wielu wywiadów dla MAHUA TV – indyjskiej telewizji. Anup jest również artystą oficjalnie docenionym przez North Central Zone Cultural Centre – departament pod kierownictwem Ministry of Human Resources.

Koncert 24.09 w Domu Kultury Rakowiec to niepowtarzalna okazja spotkania się z oryginalną, mistrzowsko wykonaną klasyczną ragą północnych Indii, jak również niezapomniana uczta duchowa. Anup Mishra zaśpiewa przy akompaniamencie tabli, na której zagra młody i zdolny muzyk, Piotr Malec. Gościnnie wystąpi też Michał Rudaś.

Bilety – 18 zł. Rezerwacje: [email protected], tel. 22-823-66-97.
Warszawa, Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8
Program i tłumaczenie pieśni

Serdecznie zapraszamy na to unikatowe wydarzenie artystyczne.