Wiosenny program kulturoznawczo-zdrowotno-edukacyjny w Himalajach

Data: 
16/04/2022
08/05/2022

„Wzdłuż Gangi w cieniu Himalajów”

Termn I. 16 (lub dowolnie 17/18/19) kwietnia – 03 maja 2022
w wersji rozszerzonej (z trekingiem lub bez) do 8 maja

(Uwaga: Program został zrealizowany - jako wyjazd naukowy w celu badania tradycyjnej medycyny indyjskiej i ziół ajurwedycznych. Zapraszamy do zapisów na wersję jesienną)

Wersja jesienna:
Termin II  17 września - 1 października
2022
w wersji rozszerzionej (święto Nawaratri) do 8 października  

Po owocnej podróży do Indii styczniu i lutym br. i  m.in. opanowaniu procedur wyjazdowych przygotowaliśmy dla Państwa - miłośników jogi oraz kultury i literatury indyjskiej - wyjątkowe wydarzenie: regenerujący program w magicznej krainie Małych Himalajów, z dużą dawką wiedzy.

   

 

W programie:

(1) 18 - 24 kwietnia 2022 "Joga Wasisztha w świetle siwaizmu kaszmirskiego".  7-dniowe warsztaty nad Gangą w Himalajach z dynamiczną praktyką jogi i praktyczną filozofią mistrza Abhinawagupty (żyjącego w X wieku filozofa, teoretyka sztuki), wyjaśnioną podczas czytania starożytnego sanskryckiego tekstu pt. "Nauki mędrca Wasiszthy dotyczące jogi" - Joga-vasisztha. Jest to warsztat wprowadzający w głeboką filozofię umysłu, ukazujący, w jak dużym stopniu nasze życie zależy od stanów świadomości tworzonych myślami i mową, a także praktyczne wykonywanie ćwiczeń rozwijających siłę ciała i umysłu. Warsztat odbędzie się tuż koło jaskini zwanej "Wasisztha Gufa", w której medytował ów starożytny mędrzec Wasisztha i w ośrodku dedykowanym Abhinawagupcie i mistrzom siwaizmu kaszmirskiego.

W czasie wolnym (w dzień) będzie możliwość zwiedzanie okolicy: miasteczka Ryszikeś,  wodospadów, aśram jogi, miejsc związanych z ajurwedą, a zwłaszacza niezwykłej groty Wasiszthy. Dodatkowo dla chętnych zorganizujemy spływ pontonowy po Gandze do miasteczka Ryszikeś.

(2) 25 kwietnia - 1 maja "Wycieczka krajoznawczo-kondycyjna do źródeł Gangi" 

Wyprawa samochodami / busikiem himalajskimi drogami do Gangotri (3042 m.n.p.m.) w pobliże źródła Gangi, w wysokie Himalaje. Odwiedzanie joginów i niesamowitych miejsc. Następnie od 29 kwietnia do 1 maja 2-dniowy łatwy trekking na himalajskie hale Dajara – tzw. Dayara Bugyal (ok. 3250 m.n.p.m.).

Dla osób pozostających dłużej - do 8 maja:

(3) 29 kwietnia - 5 maja  "Piesza pielgrzymka-trekking przez Wierch Darwa do źródeł Jamuny". Niezwykły, zorganizowany trekking-pielgrzymka przez hale Dajara i koło świętego jeziora Dodi (Dodital), a także przechodząc przez Wierch Darwa (Darwatop, 3850 m.n.p.m.) do Yamunotri – świętych źródeł rzeki Jamuny. Jamunotri jest jednym z tzw. Czar Dham, czyli czterech najważniejszych świętych miejsc pielgrzymkowych Himalajów. Logistyką trekingu i samym trekingiem zajmuje się pan R. Rawat, mieszkaniec himalajskiej wioski Barsu, skąd wyrusza się na trekking do hal Dajara. Po zakończeniu trekingu powrót samochodem / busem wzdłuż rzeki Jamuny i odwiedzenie osady buddyjskiej w Masuri. Do rozszerzonego programu wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Osoby, które pragną pozostać w Indiach do 8 maja bez uczestniczenia w trekkingu, też mają taką możliwość.  

Formalności wyjazdowe:

Całą formalność wyjazdową, w tym zorganizowaniem biletów lotniczych (o ile ktoś nie zażyczy sobie inaczej), i wszystkimi sprawami w Indiach zajmują się organizatorzy. 

Szczepieni i nieszczepieni obywatele Polski podlegają takim samym przepisom wjazdowym i pobytowym. Obecnie wymagany jest jedynie certyfikat testu cowidowego nie starszy niż 72 godziny (ten wymóg może zostać zniesiony do tego czasu). Pozostałe formalności - wypełnianie  formularzy, opłaty, rezerwacje i rejestracje w miejscach zakwaterowań itd.) załatwiają organizatorzy w imieniu uczestników. Program ułożony jest tak, aby być w taki sposób przygotowany na różne zmiany w przepisach, by uczestnicy nie musieli się tym przejmować. Indyjskie e-wizy ważne na miesiąc są bezpłatne i otrzymuje się je w ciągu kilku dni (zwykle w ciągu dwóch dni). Bilety lotnicze są w przystępnej cenie, linie,  którymi lecimy, mają umowę z Indiami na te same loty jako loty repatriacyjne (nie ulegają odwołaniu nawet w sytuacji kryzysowej); kontrolujemy także zmiany lotów z powodu zamknięcia przestrzeni lotniczej nad Rosją. Za dopłatą istnieje możliwość przedłużenia pobytu aż do 8 maja, zwłaszcza aby uczestniczyć w pieszej wędrówce do źródeł Jamuny. Istnieje też pewna elastyczność w datach przyjazdu (warianty możliwości zaznaczone są w formularzu zgłoszeniowym).

Miejsce pobytu / zakwaterowań:

Magiczny resort „Świat Radości” dedykowany tylko do zajęć z jogi i odosobnień, ukryty na grzbiecie góry, wznoszącej się nad Gangą.

Na terenie ośrodka znajdują się trzy duże, w pełni wyposażone sale do jogi i wykładów. Ośrodek prowadzi też punkt rozdawania leków (działalność charytatywna). Ogród pełen jest kwiatów i uprawianych roślin leczniczych (ajurwedycznych), które mają najwyższą czystość, i z których wyrabia się leki. Ośrodek jest też samowystarczalny żywieniowo. Wszystkie warzywa są uprawiane na naturalnych nawozach (krowieniec, trzcina cukrowa, strąki ciecierzycy) bez dodatku pestycydów ani środków chemicznych; są sprzedawane na rynku, bądź wykorzystywane dla gości. Ośrodek może gościć jednocześnie do 30 osób w doskonałych warunkach, w pokojach ze wspaniałym widokiem na rzekę Gangę, góry, las. Dlatego przyjmujemy także zgłoszenia grupowe.

W innych miejscach organizujemy również bardzo dobre zakwaterowanie, w miejscach ze szczególnym kilmatem, według nas - najlepsze.

Temperatura w tym okresie w oklicach Rysikeś jest słoneczna, waha się między ok. 18 C w nocy do ok. 34 C w dzień. Podczas podróży w góry będzie chłodno, w Gangotri nawet poniżej 10 stopni (w dzień jest zwykle słonecznie). Na trekingu w wariancie rozszerzonym w najwyższych partiach jeszcze powinien być śnieg. W kwietniu jest bardzo dobra widoczność w Himalajach - widać zaśnieżone szczyty Wysokich Himalajów. W maju w godzinach południowych i popołudniowych powietrze robi się mniej przejrzyste, gdyż dnie są coraz cieplejsze (drżenie rozgrzewającego się powietrza).

Ilość miejsc:

Minimum 4 osoby (przy ilości osób 1-3 koszt na osobę wzrośnie), optymalnie 5-8 osób. Możliwe jest zgłoszenie grupowe.  

Organizatorzy:

Fundacja Vivaswan i jej przyjaciele w Polsce i Indiach

Prowadzący:

- Filip Ruciński (Fundacja Vivaswan),
- Mahendranath Tripathi (instruktor jogi, wykładowca Delhi College of Arts),
- Ravi Rawat (treking w Himalajch)
inni 

Koszty:

Ilość zgłoszonych osób jest decydująca w ustalaniu kosztów, a także cen lotów, stąd na razie pełnych kosztów nie podajemy.

I. XXXX PLN -  kwota mająca pokryć:

- Bilet lotniczy Warszawa-Delhi-Warszawa, ok. 2700 PLN (wg dn. 14 marca, bilety drożeją!!!)
- Ubezpieczenie podróży (dobrowolnie).

Lub dobrowolnie zakup powyższych we własnym zakresie zgodnie ze wskazówkami.

Przedpłata będzie do rozliczenia zgodnie z faktycznymi cenami. Wcześniejsze zgłoszenie gwarantuje niższy koszt przelotu, gdyż teraz ceny lotów w tych dniach są jeszcze niskie (obecnie warto kupić bilet na LOT na 17.04 (najtaniej!) lub ewentualnie 19.04.

II. 1600 PLN - zaliczka mająca pokryć:

- Koszty wykładów i zajęć, w tym dwóch spotkań wprowadzających
- Część kosztów organizacyjnych.

Zaliczka jest zwrotna w przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatorów, a w przypadku rezygnacji ze strony Uczestnika - zmieniona na zaliczkę na poczet uczestnictwa w innym programie Fundacji.

III.  od ok. 1200 EUR  - opłata płatna na miejscu w dniu przylotu w celu pokrywania wszystkich kosztów w Indiach na rzecz i w imieniu Uczestnika. Obejmuje:

- Wynajęcie ośrodka, zakwaterowanie w najlepszych możliwych warunkach,
- Opłacenie instruktorów / wykładowców / artystów-muzyków w Indiach, pokrycie ich kosztów zakwaterowania i wyżywienia,
- Pełne, organiczne wyżywienie w pierwszym tygodniu (2-3 posiłki dziennie)
- Pełne wyżywienie podczas podróży w drugim tygodniu (2-3 posiłki dziennie)
- Koszty własnego transportu, w tym kilkudniowe wynajęcie samochodów / minibusów, z wyspecjalizowanymi kierowcami
- Opłaty i darowizny w świątyniach
- Koszty przewodników, darowizny w aśramach,
- Podstawowe koszty testów na kowid na miejscu, o ile takie bedą wymagane (obecnie nie są wymagane).

Kwota ta nie obejmuje fakultatywnego raftingu (dopłata ok. 100 PLN). Cena może też zostać obniżona (zwłaszcza przy krótszym pobycie) - została podana orientacyjnie. Program rozszerzony o tydzień, tj. trekking i pobyt do 8 maja, zawiera dopłatę ok. 300 - 400 EUR.

Poza tym program jest All Inclusive - obejmuje wszystkie koszty łącznie z wyżywieniem. Nie obejmuje natomiast:

- jedzenia kupowanego we własnym zakresie i własnych zakupów,
- indywidualnych zabiegów ajurwedyjskich,
- kosztów wynikających z odłączenia się od grupy.

Koszty mogą się nieznacznie wahać. W przypadku małej ilości zgłoszeń (2-3 osoby) cena wzrośnie, a program może zostać uproszczony; przy większej ilości zgłoszeń (powyżej 8 osób) - cena będzie spadać, a program będzie wzbogacany.  

Zapisy:

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt poprzez zgłoszenie zainteresowania wyjazdem. Po zatwierdzeniu Państwa uczestnictwa, konieczne będzie:

(1) Dokonanie przedpłaty,
(2) Wypełnienie szczegółowego formularza Fundacji, udzielając zgody na wykorzystywanie danych osobowych do celów organizacyjnych programu.
(3) Zgodzenie się na Warunki Uczestnictwa.

Uwaga: pewne informacje mogą być widoczne tylko dla uczestników zalogowanych na stronę Fundacji. Te same informacje mogą zostać wysłane na maila po zgłoszeniu chęci uczestnictwa, bez konieczności logowania się.

Krok po kroku:

Po otrzymaniu przez nas pierwszego zgłoszenia, wyślemy Państwu mailem szczegółowy program, a także instrukcję o wszystkich krokach. Szczegółowym programem dzielimy się tylko po uzyskaniu wstępnego zgłoszenia. Po jego otrzymaniu kolejne kroki to:

- Wypełnienie formularza z danymi niezbędnymi do wypełnienia formularza Air Suwidha (formularz wypełniają organizatorzy), a także z danymi do rezerwacji i rejestracji na terenie Indii (w każdym miejscu hotele mają obowiązek rejestrować cudzozimców i przesyłać informacje do lokalnej policji),
- Podpisanie Warunków Uczestnictwa,
- Wypełnienie wniosku wizowego (pomożemy w wypełnieniu),
- 1 dzień przed wylotem przesłanie certyfikat testu PCR, zrobiony 2 dni przed wylotem (o ile wymóg będzie nadal obowiązywał)
- Spakowanie się i przyjechanie na lotnisko 3 godziny przed planowym odlotem.

Przy powrocie do Polski nie ma szczególnych obostrzeń.

Spotkanie przedwyjazdowe:

Zapisani Uczestnicy zaproszeni będą na dwa spotkania w Warszawie (z możliwością zdalnego uczestniczenia), dotyczące kultury indyjskiej oraz samego wyjazdu.   

Linki (dodane zostaną wkrótce):

POBIERZ W PDF
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
WARUNKI UCZESTNICTWA
SZCZEGÓŁY TREKINGU W WERSJI ROZSZERZONEJ (do 8 maja)
INSTRUKCJE WIZOWE (i wzór wniosku)
Formularz wizowy przetłumaczony na język polski

Formularz Air Suvidha
Co wziąć ze sobą
Informacje dotyczące zdrowia
MATERIAŁY - JOGA WASISZTHA

 

Kategoria: 
Wyjazdy