Newsy

Bharat, Vedas, Sanskrit and mantras - interview with Dr. Anna Rucinska and Dr. Tomasz Rucinski

Independent Television (NTV) payed visit in the house of Dr. Anna Rucinska and Dr. Tomasz Ruciński for the interview about Indian ancient knowledge.  

Ramajana - pierwsza w polsce publikacja pierwszej księgi

Ramajana - Opowieść o księciu Ramie ułożona przez wieszcza Walmikiego jest obok Mahabharaty jednym z dwóch eposów indyjskich. W tradycji indyjskiej określa się ją mianem 'pierwszego poematu' (ādi-kāvya); stał się  wzorcem dla późniejszych poetów. Opowiada o tułaczce szlachetnego księcia Ramy, wygnanego z królestwa za sprawą intrygi dworskiej w stolicy królestwa Ajodhji.

Otwarcie Szkoły Jogi w Warszawie

 

Otwarcie szkoły 22 stycznia 2014 o godz.18:00

Przedsięwzięcie Shakti Szkoła Jogi zostało zainicjowane przez kilku nauczycieli ze szkoły jogi Politechnika, którzy po zamknięciu tej szkoły postanowili połączyć siły i rozwijać zbudowany przez nią potencjał.

Kumbha Mela 2013

Jeśli wybierasz się do Indii, to nie omiń tego niezwykłego festiwalu. Oto  jego opis i praktyczne wskazówki dla osób, które tam zamierzają pojechać.

O Kumbha Meli

Koncert Muzyki Indyjskiej - Pandit Anup Mishra

Pandit Anup MishraPandit Anup Mishra, jeden z najwybitniejszych wokalistów indyjskich, niedościgniony wirtuoz głosu, wystąpi na scenie Domu Kultury Rakowiec w Warszawie ze specjalnym koncertem muzyki indyjskiej w dniu 24 września o godz. 19.30.

Artysta odwiedzi Polskę z inicjatywy wokalisty Michała Rudasia, wieloletniego ucznia Anupa, znanego z inspirowanej muzyką indyjską płyty ‘Shuruvath’ oraz na specjalne zaproszenie Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur (gdzie artysta będzie prowadził warsztaty wokalne).

Święto Holi

07 marca 2012 - pełnia Księżyca, Święto Holi, Varanasi.

Holi (Holī) jest jednym z najważniejszych i najradośniejszych świąt indyjskich. Przypada na ostatnią kwadrę indyjskiego miesiąca Phalguna, wypadającego mniej więcej między 20 lutym a 20 marca. Tak jak w Polsce Wielkanoc wyznacza się pierwszą niedzielą po pierwszej wiosennej pełni, tak kulminacją obchodów Holi jest ostatnia zimowa pełnia Księżyca.

Obchody rozpoczynają się już  siedem dni wcześniej. Zwłaszcza w rejonach takich jak okolice Wryndawany, miejscu związanym z dzieciństwem Kryszny, świętuje się przez cały tydzień.