Pranajama, czyli sztuka oddychania

Istotna wskazówka na temat prawidłowego oddychania. 

Osoby początkujące, wykonując asany, powinny dążyć do odpowiedniej regulacji oddechu. Jej podstawowe elementy to oddech: cichy, spokojny, delikatny, miękki, głęboki, długi, powolny, ciągły, jednolity i naturalny.

Każda osoba zdrowa, nawet nie praktykująca jogi, po właściwym przeszkoleniu i odprężeniu, jest zdolna do zawieszenia bezpiecznie oddechu na okres od 2 do 5 sekund. Kluczem do bezdechu w pranajamie jest kompletne rozluźnienie. Krótki, płytki oddech towarzyszy negatywnym emocjom i wynika z napięcia mięśniowego. Odprężenie ciała i umysłu odblokowuje go, sprawiając, że możliwe staje się wykonanie nawet trudnych ćwiczeń.

Patańdźali autor Jogasutr mówi, że aby coś osiągnąć bez wysiłku, należy działać nie wprost, tj. przez usunięcie przeszkód (Księga IV, sutra 3). Należy zatem wyregulować oddech, aby ćwiczenie asan stało się łatwiejsze, bardziej skuteczne i radosne. To tak jak z zamkniętymi drzwiami. Nie musimy ich wyważać, by wejść do środka. To byłoby szkodliwe i dla nas, i dla drzwi. Wystarczy nacisnąć klamkę.

 
Włodek Łagodzki
Opublikowano za zgodą Autora
Tekst dostępny także w: Joga. Magazyn dla wyjogowanych , nr 3(3) wrzesień/październik 2013 (http://www.jogamagazyn.com)

Dział: