Ramajana. Księga dzieciństwa

Ramajana. Księga dzieciństwa - to pierwsza księga Ramajany, czyli Poematu o księciu Ramie ułożonego przez wieszcza Walmikiego. Poemat ten, obok Mahabharaty stanowi jedno z dwóch podstawowych eposów indyjskich. W tradycji indyjskiej określa się go mianem 'pierwszego poematu' i uważa się za wzór dla późniejszych poetów. Opowiada o szlachetnym księciu Ramie, który za sprawą intrygi dworskiej w stolicy królestwa Ajodhji musiał spędzić dwanaście lat na wygnaniu razem ze wierną małżonką Sitą. Po licznych perypetiach i po zwycięskiej wojnie z Rawaną - dziesięciogłowym królem Śri Lanki, który porwał księżniczę Sitę, książę powraca triumfalnie do kraju i obejmuje tron jako władca idealny, wzór dla wszystkich panujących. Jest bohaterem czczonym jako inkarnacja boga Wisznu, a jego wierna małżonka - jako wcielenie bogini Lakszmi - Dobrobytu -  urodzonej z Matki-Ziemi.  

Sanskrycka Ramajana składa się z siedmiu ksiąg, podzielonych na liczne rozdziały. Niniejsza publikacja jest przekładem pierwszej z nich - Księgi Dzieciństwa. Autorka, biegła w sztuce poetyckiej i doskonale władająca sanskrytem, wiernie oddaje treść oryginału, umożliwiając Czytelnikowi bezpośrednie kosztowanie starożytnego arcydzieła.

Jest to pierwszy przekład całej pierwszej księgi Ramajany na język polski z sanskryckiego oryginału. Publikacja została dofinansowana przez Ambasadę Indii w Warszawie.

Autor: Walmiki
Przekład: Anna Rucińska
Strony: 247
Oprawa: twarda i miękka
ISBN: 978-83-938477-0-9, 978-83-938477-1-6
Wydawca: Fundacja Vivaswan
Data wydania: 2014
Cena: 60 zł (oprawa miękka); 70 zł (oprawa twarda),
Formularz zamówienia

 

ISBN: 
978-83-938477-0-9