Siwasutry

Siwasutry - podstawowy tekst filozofii siwaizmu kaszmirskiego z IX wieku z dwoma komentarzami: Śiwasutra-vimarśinī Kszemaradży i Śivasūtra-vārttikam Waradaradży; ten ostatni jest przekłożony po raz pierwszy w historii. Siwasutry zawierają filozofię jogi siwaickiej, która jest w bliskim związku z filozofią sztuki. Tekst ten zapoczątkowuje nurt wiedzy zwany 'nauką o powszechnej wibracji' (spanda), który do dziś inspiruje wielu ludzi do zastanawiania się nad tajemnicami wszechświata.

Niniejsza publikacja zawiera także oryginał sanskryckich sutr zapisany w piśmie dewanagari i transkrypcji i obszerny słowniczek-indeks terminów sanskryckich. W obszernym komentarzu Kszemaradży znalazły się także liczne przytoczenia dzieł sanskryckich z bogatej literatury tantrycznej, przełożone w sposób oddający nie tylko ich treść, ale i piękno poetyckie.  

Przekład jest wynikiem wieloletniej pracy wybitnej znawczyni sanskrytu i literatury indyjskiej i poetki, dr Anny Rucińskiej. Jest to pierwsza i jedyna publikacja Siwasutr po polsku, przeznaczona zarówno dla kręgów indologicznych, jak i osób zainteresowanych jogą, medytacją i kuturą indyjską. 

Tytuł: Siwasutry
Tutuł oryginału: शिवसूत्रम््, शिवसूत्रविमर्शिनी, शिवसूत्रवार्त्तिकम््  
Autor: Wasugupta
Przekład z sanskrytu: Anna Rucińska 
Strony: 308
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-938477-4-7
Wydawca: Fundacja Vivaswan
Rok wydania: 2015
Cena: 70 zł
Formularz zamówienia

 

 

 

 

 

 

 

ISBN: 
978-83-938477-4-7