Stotrāvalī - Księga Hymnów

Księga Hymnów - Stotrāvalī, to zbiór pięknych hymnów -  pereł sanskryckiej poezji filozoficznej i religijnej. Odzwierciedlają one głębokie spojrzenie na rzeczywistość indyjskich mędrców i przepojone są uczuciem miłości do Boga, czczonego pod różnymi postaciami.
Książka składa się z trzech działów: 1. hymnów ułożonych przez Adi Siankarę (VIII-IX w.), twórcę szkoły monistycznej wedanty, 2. hymnów do Bogini, pochodzących z tekstu Durgasaptaśati oraz 3. hymnów różnych autorów, m.in. Rozmyślanie o Abhinawagupcie, Pieśń Kundalini i inne.
W treści hymnów Czytelnik odnajdzie liczne uniwersalne prawdy, przemawiające do ludzkich serc, wyrażone za pomocą aluzji, metafory, alegorii i innych figur poetyckich ujętych w rytmie wiersza. Indyjscy wieszczowie byli mistrzami takiej formy przekazu. Niemniej kunsztownie ich myśl została oddana w języku polskim przez tłumaczkę i poetkę, Annę Rucińską. Autorka oddała wiernie i pięknie nie tylko ich treść, głębię uczuć, ale także sanskryckie metra - nie odbiegając znacznie od indyjskich oryginałów. Dzięki temu większość hymnów można śpiewać po polsku na podobne melodie, co w sanskrycie.
Na końcu książki w krótkim rozdzialiku „Wersyfikacja w księdze hymnów” Filip Ruciński omawia szczegółowo zasady wersyfikacji poezji sanskryckiej i ilustruje poszczególne metra strofami z Hymnów.
Wszyscy, którzy chcą wejść głębiej w przepiękny świat indyjskiej myśli religijnej i filozoficznej, docenią to, że do przekładu dołączono również oryginalny tekst sanskrycki w alfabecie dewanagari ze starannie przygotowaną transkrypcją.

Tytuł: Stotrāvalī - Księga Hymnów
Autor: Anna Rucińska
Strony: 313
Okładka: miękka
ISBN 978-83-945731-4-0
Wydawca: Fundacja Vivaswan
Data wydania: 2022
Cena: 90 zł

Formularz zamówienia

ISBN: 
978-83-945731-4-0
Publikacje: