Świątynie i święta Południa, Zachodu i Północy. Kulturoznawcza wyprawa do Indii

Data: 
02/02/2023 to 21/02/2023

2 - 23 luty 2023

(22 dni)

Autor programu i prowadzący:
-       dr Filip Ruciński

Przewodnicy i nauczyciele:
-      
Dr Mahendranath Tripathi, historyk sztuki i jogin (przy zapisie minimum 8 osób, w Varanasi niezależnie od ilości osób)
-       Inni (ustalam przewodników po Indiach Południowych)

Ilość osób: 5-12.  

W programie między innymi:

- Przybytki pięciu żywiołów Tamilnadu: Kańćipuram, Tiruwannamalai, Ćidambaram, Thiruvanakoil;
- Obchody święta narodzin dobra (Thaipoosam) - największego święta Tamilnadu w świątyni Ekambareśwary w Kańczipuram (‘Złotogrodzie’).
-
Aśrama Śri Ramany Maharysziego i Góra Ognia – Arunaczala.
- Trzy klejnoty imperiów Ćolów z okresu największego średniowiecznego rozkwitu kultury Południowych Indii, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
-
Dotarcie do kolebki jogi: Świątyni Tańczącego Śiwy (Nataradża) i Patańdżalego w Ćidambaram – ‘Przestrzeni Serca’;
- Darasuram – niezwykła sztuka rzeźby iluzjonistycznej, której sens filozoficzny został wyjaśniony w sanskrycie przez autora sztuki – miejsce na liście UNESCO.

- Girnar –
najstarsza góra świata, zwana też Górą Wschodzącego Słońca (Udaya-giri) lub Górą Klejnotów (Ratna-giri) – góra pierwszego jogina – Adi Nathanathów-joginów i nagich ascetów dżinijski; uczestniczenie w najważniejszym zjeździe ascetów i sadhu podczas ‘Nocy Śiwy’ (Śiwaratri) – największego święta Śiwy, odbywających się w tym miejscu, przypominających Kumbha Melę. 
- Varanasi – nadgangesowy festiwal tradycyjnego śpiewu i muzyki czyli Dhrupad Mela i spotkania z największymi artystami. Najstarsze miasto, gdzie czas się zatrzymał.

Daty są ustalone ściśle ze względu na święta, a także rozkłady lotów i autobusów. 

Opis Girnar

Góry Gir to jedyne góry Gudżaratu, sterczące wysoko w górę, z kosmosu dosrzegane jak malutki pierścień na rozległej nizinie. To góry starsze niż Indie, jakby pozostałość innego świata, który czas już dawno gdzieś skruszył i zasypał piaskiem suchego Gudżaratu. Jakby w zatrzmanym biegu czasu tylko tutaj jeszcze żyją lwy, a także czarnoskórzy Afrykanie, którzy jakby przypominają, że subkontynent indyjski oderwał się kiedyś od Afryki i zderzył się z Azją tu, gdzie teraz wyrastają Himalaje. To tutaj w Girnar co roku zbierają się jogini i sadhu podczas święta Śiwaratri – lutowej Nocy Śiwy, Wielkiego Pana 'Dobrodzieja', który udziela nieprzebranych łask, ratując świat od trucizny. To tutaj od tysięcy lat pielęgnowana jest ahimsa w tak wysokim stopniu, że nawet dzikiej lwy nie robią ludziom krzywdy, choć ludzie ich nie dokarmiają; polują one same i tylko na tyle, na ile są w stanie zjeść. Tylko tutaj mógł ten gatunek przetrwać, podczas gdy w pozostałych częściach Indii o ich istnieniu przekonać się można  z malowideł często zawieszonych na ścianach pałaców maharadżów, którzy chętnie na nie polowali. To tutaj wielki król Aśoka, opiekun buddyzmu, ale i innych wyznań, ogłosił prawo tolerancji i pełnego poszanowania przekonań i przyrody i nakazał wszędzie sadzić pożyteczne zioła i opiekować się zwierzętami. Widać, że edykty Aśoki to nie tylko zabytki historyczne, ale pozostałość działań, których dobroczynne skutki do dziś można odczuwać w tym rejonie; do dziś starożytny sztuczny zalew jest świadkiem, jak maharadżowie dbali o dobrobyt, którego jedynym przejawem jest bogactwo przyrody i wszystkich pięciu żywiołów: żyznej ziemii, dobrej wody, obfitości drewna na opał, zdrowego powietrza i przestrzeni.  

Girnar - bo o nim mowa, to kolebka najstarszej religii świata - dżinizmu i pierwszej praktycznej filozofii , która głosi ahimsę, ochronę życia innych jaka naczelną regułę postępowania, a także wegetarianizm.

Ta góra, jej moc, opiewana jest w sanskryckiej literaturze między innymi jako ‘Góra wschodzącego słońca’,  wschodzącego przebudzenia’, Udayagiri. W jej załomach skalnych, medytował Adi Nath - Pierwszy Pan, jak nazywa się pierwszy dżinijski  ‘zbawiciel’ - tirthankara. Adita Nath to także pierwszy nauczyciel nathów-joginów, który medytował tu przed tysiącami lat. I dlatego świątynie i pustelnie nathów-joginów stoją tu obok dżinijskich kompleksów świątynnych i wieńczą górskie wierzchołki. 

 

Opłata: 2000 zł + 1550 EUR.
Opłata ze zniżką: 2000 zł + 1440 EUR [dla miłośników Indii i Fundacji (: i przy zgłoszeniu do 30 listopada 2022]

Opłata obejmuje koszty:
- Przewodników i nauczycieli
- Zakwaterowania ze śniadaniem (hotele *** i ****, pensjonany, kwatery prywatne, aśramy)
- Posiłków innych niż śniadania podczas pobytu w aśramach,
- Przejazdów: minibus, samochody, sypialne autobusy,
- Dwa przeloty lotnicze na terenie Indii.
- Koszty opiekuna grupy i przewodniów, w tym ich przeloty

Opłata nie obejmuje:
- kosztów przelotu do punktu rozpoczęcia z punktu punktu zakończenia programu,
- kosztów wizy indyjskiej,
- posiłków innych niż śniadania, o ile nie zaplanowane były w miejscach pobytu,
- opłat i zwyczajowych darowizn w świątyniach.

Cena może nieznacznie się wahać w zależności od opcji powrotu (+ - 1-2 dni pobytu). 

Jak się zapisać?
- Należy zgłosić się poprzez Formularz zgłoszeniowy, napisanie maila albo przez telefon (whatsapp).
-
W odpowiedzi wyślemy mailem szczegółowy plan podróży z opisem każdego dnia.
- Zaliczka 2000 zł – powinna zostać wpłacona na konto Fundacji po wysłaniu formularza zgłoszeniowego / zgłoszenia się w inny sposób i po otrzymaniu szczegółowego programu. Zaliczka jest w pełni zwrotna do czasu podpisania Umowy, a po podpisaniu umowy do poczynienia pierwszych rezerwacji; po tym czasie jest zwrotna z potrąceniem poniesionych wydatków organizacyjnych. Zaliczkę w całości można przenieść na inny program. Zapewnienie udziału zachodzi wyłącznie poprzez wpłatę zaliczki.
-
Szczegółowe warunki i wskazówki wyślę razem z Umową.
- Zapisy zamykają się w chwili przyjęcia 12 osób lub do 31 grudnia 2022 r. Po tym czasie zapisanie nie jest możliwe albo koszty mogą znacznie wzrosnąć, gdyż wszystkie ważniejsze rezerwacje zakwaterowań i transportu dokonane zostaną w grudniu.
- Po zebraniu się wystarczającej liczby osób zorganizuję jak najwcześniej spotkanie na Zoomie.
- Wobec programu mają zastosowanie
Ogólne warunki programów Fundacji Vivaswan. 

 

Kategoria: 
Wyjazdy