Warsztat treningowo-kulturoznawczy - JOGA U ŹRÓDEŁ JAMUNY I GANGI 31.08.-18.09.2018
Warsztat jogi z pielgrzymką w Himalaje
do źródeł Gangi
Termin: 31.08.-18.09.2018
Organizatorzy: Filip Ruciński - Fundacja Vivaswan, Shakti Szkoła Jogi
Instruktorzy jogi, wyładowcy: Mahendranath, nauczyciele i swami z SRSG, HIHT, Patanjala Yog Peeth i z innych ośrodków jogi, Agnieszka Dołengiewicz.
W programie między innymi:
- Poznanie różnych metod medytacji i relaksacji według jogi Patańdżalego (wprowadzenie w tę metodę w aśramie SRSG, tzw. 'himalajską jogę'), dających wyciszenie umysłu i rozluźnienie napięć.
- Poznawanie method gromadzenia energii z samego siebie przez różne praktyki jogi w oparciu o przekaz jogicznego tekstu pt. "Rozpoznanie Bhairawy" - Vijñāna-bhairava.
- Poznanie aśram, duchowych i zdrowotnych ośrodków Indii w rejonie Garhwalu (Przedgórza Himalajskiego) .
- Wizyta w pierwszej głównej siedzibie Jego Świątobliwości Dalai Lamy i założonej przez niego Osadzie Tybetańskiej w Szczęśliwej Dolinie w Masuri (Masoorie, k. Dehradoon), ważnego miejsca dla Buddystów z Tybetu.
- Obchodzenie wisznuickiego święta "Ósmego dnia księżycowego narodzin Kryszny" - Śri Kryszna dźanma asztami.
- Pielgrzymka do źródeł Gangi (Gangesu) i w pobliże źródeł rzeki Jamuny.
- Poprawa kondycji poprzez trening fizycznej jogi i wędrówki w warunkach górskich (wysokość nie wyższa niż 4000 m. n.p.m.).
- Spotkania z mądrymi ludźmi i joginami w Himalajach.
Fundacja Vivaswan patronuje edukacyjnej i kulturalnej stronie warsztatu.
PROGRAM RAMOWY[i]
Delhi - Haridwar – Virpurd Kurd – Jolly Grand – Masoorie – Janki Chatti - Yamunotri – Uttarkashi – Gangotri – wędrówka górska do źródeł Gangi (Gomukh)[1] – Gangotri – Uttarkashi – New Tehri – Devprayag – Ryszikeś – Patanjali Yogpeeth – Saharanpur – Delhi
Dzień 0 (31.08., pt.) Zbiórka na Lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot.
Dzień 1 (01.09., so.) Przylot do Delhi, zakwaterowanie i nocleg w Shri Aurobindo Ashram (www.sriaurobindoashram.net). Rano spotkanie z instruktorem jogi Mahendrą. Zapoznanie się z aśramą i jej programem. Późnym popołudniem (po obiedzie) ewentualny program kulturoznawczy. Nocą przejazd pociągiem (klasa 2 AC, klimatyzacja, 4 osoby w przedziale) do Haridwaru.
Dzień 2 (02.09., N.) Wcześnie rano przyjazd do Haridwaru. Poranny spacer i medytacja nad rzeką, obserwacja porannych ablucji w świętym mieście Haridwarze, odwiedzenie Har ki Pauri, głównego miejsca kąpieli. Wyjaśnienie ich znaczenia. Następnie przejazd do miejscowości Wirbhadra (przed Ryszikeś, ok. 40 minut drogi z Haridwaru), do aśramy SRSG, http://sadhakagrama.org). Zakwaterowanie, posiłek. Czas wolny, możliwość uczestniczenia w zajęciach aśramy. Po południu zapoznanie się z ośrodkiem.
Dzień 3 (03.09., pn.) Joga w aśramie (prowadzą instruktorzy z aśramu). Spacer wzdłuż Gangi (Gangesu) do Swami Rama Sadhana Mandir, innego 'macierzystego' ośrodka jogi. Wieczorem obchody święta Kryszna Janmasztami (wisznuickiego ‘Bożego Narodzenia’).
Dzień 4 (04.09., wt.) Zajęcia jogi w aśramie.
Dzień 5 (05.09., śr.) Po śniadaniu przejazd (ok. 40 min.) do Himalayan Institute Hospital Trust (HIHT), największego ośrodka zdrowia w stanie Uttarakhand, mieszczącego akademię medyczną, szpital i ośrodek ajurwedyczny (http://hihtindia.org/ayurveda-centre-1/), a także do Instytutu Rozwoju Wsi (Rural Development Institute). Wykład o ajurwedzie doktora medycyny ajurwedyjskiej (dr Ravindra). Obiad ajurwedyjski. Następnie przejazd przez Dehradun do Masuri (ok. 65 km, ok. 2,5 godz.). Nocleg w hotelu w pobliżu Szczęśliwej Doliny (Happy Valley), osady tybetańskiej założonej przez Jego Świątobliwość Dalai Lamę.
Dzień 6 (06.09., czw.) Rano udział w porannych śpiewach tybetańskich w buddyjskiej gompie Shedup Choepelling oraz zajęcia z Mahendranathem Tripathim (od tej pory przez 10 dni to on prowadzi wszystkie zajęcia z jogi, Filip tłumaczy). Do obiadu czas wolny. Po obiedzie ruszamy w kierunku źródeł rzeki Jamuny. Po ok. 4 godzinach jazdy (łącznie ok. 90 km), docieramy do miejscowości pielgrzymów Janki Chatti (2650 m n.p.m), znanej z gorących źródeł. Zakwaterowanie w domu noclegowym lub hotelu, wieczorna joga, kolacja i nocleg.
Dzień 7 (07.09., pt.) Po śniadaniu spacer w górę do świątyni w Jamunotri (3293 m n.p.m). Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Spacer po okolicy, obiad. Wieczorem udział w siajan arti (śayan-āratī) nad rzeką Jamuną. Joga i Nocleg w domu noclegowym.
Dzień 8 (08.09., so.) Po porannej praktyce i śniadaniu przejazd do Uttarkashi (ok. 5 godzin, 1150 m n.p.m.) czyli ‘północnego Varanasi', najświętszego miasta w Himalajach i drugiego po Ryszikeś miasta jogi. Późny obiad, wieczorem medytacja / joga, kolacja i nocleg w jednej z aśram.
Dzień 9 (09.09., N.) Po jodze i śniadaniu przejazd do Gangotri (93 km., ok. 3-4 godziny), najwyżej położonej miejscowości, z której ruszają pielgrzymki do źródeł Gangi. Obiad w Gangotri (3042 m n.p.m.), zakwaterowanie, wieczorna ceremonia arti nad Gangą na odcinku nazywanym Bhagirathi. Zajęcia z jogi, kolacja i nocleg.
Dzień 10 (10.09., pn.) Poranne arati w świątyni, następnie śniadanie. Następnie wyruszenie w kierunku lodowca zwanego „Krowim pyskiem” – Gomukh, spod którego wypływa Ganga. Dla osób niezdecydowany alternatywny program, który zostanie opracowany.
Trekking-pielgrzymka do źródeł Gangi, pierwszy dzień
Przed południem wędrówka górskimi ścieżkami do ‘Sosnowego schroniska’ Ćirbasy (Chirbasa, 9 km od Gangotri), tutaj obiad. Następnie dojście do ‘Brzozowego schroniska’, w lokalnym języku nazywanym Bhodźbasą (Bhojbasa, 3600 m n.p.m.). Joga / medytacja, a następnie nocleg w aśramce jednego Baby (w pokoiku) lub namiocie. Tego dnia wędrówka przez góry zajmie łącznie ok. 6,5 godzin.
Dzień 11 (11.09., wt.)
Trekking-pielgrzymka, drugi dzień.
Rano wyruszamy dalej i docieramy się do Gaumukh (4000 m n.p.m., ok. 2 godziny drogi), lodowca, spod którego wypływa strumień Gangi. Medytacja pod lodowcem. Następnie całodzienny powrót do Gangotri z zatrzymaniem w ‘Brzozowym’ i ‘Sosnowym schronisku’. Medytacja i nocleg w Gangotri. Tego dnia wędrówka przez góry zajmie łącznie ok. 8 godzin.
Dzień 12 (12.09., śr.)
Rano joga relaksacyjna. W dzień przejazd do Uttarkashi (ok. 3 godziny), joga i nocleg w aśramie.
Dzień 13 (13.09., czw.) Po śniadaniu ruszamy w dół do Ryszikeś (ok. 7 godzin). Po drodze przystajemy w Terhi w pobliżu jednej z największych na świecie górskiej zapór wodnych. Po dotarciu do Ryszikeś zakwaterowanie, zajęcia z jogi i nocleg.
Dzień 14 (14.09., pt.) Rano odpoczynek, możliwy spacer po miasteczku jogi, odwiedzanie aśram, sklepów itd.. Czas wolny na przedwyjazdowe zakupy. Dla chętnych fakultatywny krótki spływ pontonowy na Gandze. Udział w wieczornym arati.
Dzień 15 (15.09., so.) Po śniadaniu wyjazd przez Hardwaru, następnie przejazd (ok. 2 godz.) do Patanjali Yogpeeth (http://www.divyayoga.com/#), największego w Indiach instytutu jogi, ajurwedy i naturoterapii. Dwa kilometry przez główną siedzibą odwiedzamy jej ajurwedyczny oddział: Ayurvedic College and Hospital. Następnie zakwaterowanie w Patanjali Yoga Institute and Research Centre. Obiad. Czas wolny, nocleg.
Dzień 16 (16.09., N.) Przed świtem (ok. 5:00) w miarę możliwości uczestniczymy w porannych zajęciach: wedyjskiej agnihotrze (ofiarowaniu ogniowym) z wedyjskimi mantrami, śpiewanymi przez dzieci z sanskryckiej szkoły lub / i później w zajęciach z jogi prowadzonych przez Babę Ramdeva lub jego uczniów instruktorów jogi. Reszta dnia wolna.
Dzień 17 (17.09. pn.) Rano udział w zajęciach jogi prowadzonych przez instruktorów jogi ośrodka lub w porannej pudży. Po śniadaniu ruszamy do pobliskiego miasta Saharanpur (ok. 1,5 godz.), by tam odwiedzić dr. Kedarnatha Prabhakara, uczonego, znanego historyka (liczne publikacje, m.in. o Qutb Minar), astrologa, jogina, który prowadzi w swoim domu ośrodek badań astrologii oraz Centrum Rama Tirthy, gdzie przechowuje manuskrypty Bhrygu Samhity (nazywanej też biblioteką liści palmowych i zawierającą ogólne charakterystyki horoskopów ludzi urodzonych przy konfiguracjach planet). Spotkanie i obiad z nim i jego rodziną. Z Saharanpur późnym popołudniem wyjazd na lotnisko w Delhi (ok. 4,5 godz.). Przyjazd na lotnisko w Delhi i wylot do Polski.
Dzień 18 (18.09., wt.) Przylot do Warszawy.
Uwaga: Program ostateczny, szczegółowy, wraz z harmonogramem zajęć jogi i wykładów oraz program alternatywny przekazane zostaną zapisanym uczestnikom później.
Pytania organizacyjne prosimy kierować do Barbary Andrunik (Shakti Szkoła Jogi)
507 761 580
info@shaktiszkolajogi.pl
http://www.shaktiszkolajogi.pl/
Pytania co do programu warsztatu - do Filipa, tel. 7 9 6 3 4 1 9 7 6, f i l i p. r u c i n s k i @ gmail.com
Zapisy możliwe są telefonicznie, osobiście (w siedzibie Szkoły), mailowo bądź poprzez formularz zgłoszeniowy.
[1] Lub program alternatywny dla części grupy.
Ilustracje do programu
Ganges Dreaming - Sen Gangesowy
Autor: Eric Hiss
Czas i miejsce: Varanasi 2003.
Krótki film z Indii skomponowany przez Erica Hissa z obrazów i dźwięków znad Gangesu w roku 2003. Eric Hiss był wówczas jednym z uczestników dwudniowego programu zwiedzania światyń Varanasi prowadzonego przez Filipa. Film prezentowany był na kilku festiwalach fimowych w Stanach Zjednoczonych.