Durga - Zwycięska Bogini

Durga – Zwycięska Bogini to przekład z sanskrytu i opracowanie indyjskiego tekstu alegorycznego pt. Durgasaptasiati, czyli Siedemset strof o bogini Durdze.

Jest to druga po Bhagawadgicie święta pieśń hinduizmu. Śpiewają ją miliony Hindusów podczas święta Nawaratri obchodzonego w całych Indiach, a najuroczyściej w Bengalu, kiedy przez dziewięć dni oddaje się cześć dziewięciu postaciom bogini w wybudowanych na ten cel tymczasowych świątyniach.

Akcja Durgasaptasiati, podobnie jak Bhagawadgity, rozgrywa się na polu bitwy. W tej pełnej ładunku emocjonalnego opowieści bogini Durga walczy z demonami. Opowieść jest rozbudowaną alegorią wewnętrznych zmagań człowieka na jego drodze duchowej.  

W pięknym metrycznym przekładzie Autorka w sposób mistrzowski przekazała treść, nastrój i rytm sanskryckiego oryginału. W obszernym wstępie wyjaśniła praktyki religijne towarzyszące recytacji tekstu. Opracowanie oparte jest na książkach indyjskich napisanych w hindi oraz sanskrycie i zawiera objaśnienia elementów związanych z kultem bogini.

Tytuł: Durga - Zwycięska Bogini
Autor przekładu: Anna Rucińska
Strony: 136
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-933994-1-3
Wydawnictwo: Fundacja Vivaswan (2015)
Cena: 50 zł
Zamówienie: tutaj.