Joga nad Gangą i Narmadą, 11 luty - 1 marzec 2015

Data: 
11/02/2015 to 01/03/2015

 

Wyjazd kulturoznawczy do Indii z praktyką jogi

Termin: 11 luty - 1 marzec 2015

Organizator: Szkoła Jogi 'Shakti', Filip Ruciński  - Fundacja Vivaswan
Autor programu: Filip Ruciński  
Nauczyciele jogi: Mahendranath Tripathi (od 3 do 11 dnia programu), Agnieszka Dołengiewicz  

Kontakt i zapisy:

Szkoła Jogi 'Shakti', 
ul. Lwowska 17 lok.19 róg Koszykowej
888 434 345
info@shaktiszkolajogi.pl

Wyjazd z jogą ma na celu praktykę jogi i przybliżenie kultury w najpiękniejszych miejscach  Madhya Pradesh oraz w Varanasi, najstarszym mieście na świecie, które zachowało nieprzerwaną tradycją religijną i swój niezmienny starożytny charakter. Jest to okazja do spędzenia dwóch tygodni nad trzema najświętszymi rzekami północnych Indii – Gangą (Gangesem), Jamuną i Narmadą; jest to także wyjątkowa okazja do zwiedzenia miejsc odległych od szlaków turystycznych, rzadko zaludnionych góra Windhja, zdumiewających pięknem, obfitujących w zabytki historyczne i prehistoryczne, z których niektóre z nich są opisane w eposach Ramajanie i Mahabharacie. Mamy zamiar pokazać życie codzienne życie Hindusów, ich aktywność religijną i kulturalną, starożytne budowle, aśramy, gaje, czczone wzgórza i jaskinie. Odwiedzimy najważniejsze miejsca śiwaitów, ramaitów, buddhystów, dżinistów i śaktów (czcicieli bogini) aby wziąć udział w ważnych świętach i festiwalach tej różnorodnej kultury. Wszystko to w ciągu zaledwie 17 dni podróży. 

Wyjazd otwiera umysł i serce, łamie ograniczenia, pokazuje, że świat jest wielobarwny i przyjazny. Joga jest tym, co łączy ludzi. 

Ramowy program podróży 

Dzień 0 (11.02 – środa)

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot. 

Dzień 1 (12.02 czwartek) 

Wcześnie rano przylot do Delhi i transfer do hotelu. Odpoczynek, śniadanie. Późnym przedpołudniem zwiedzanie Delhi: przejazd przez mijając Parlament Bramę Indii, Pałac Prezydenta itd.  do 'serca' miasta, gdzie znajduje się Wieża Gwiazdy Polarnej (Qutb Minar) i nierdzewiejący żelazny słup z okresu dynastii Guptów (ok. III w. n.e.) - cuda starożytnego budownictwa i metalurgii. Dalsze zwiedzanie Delhi. Wieczorem (ok. 20:00) wyjazd nocnym (sypialnym) pociągiem do Prajagi (Allahabadu).  

Dzień 2 (13.02 piątek) 

Prajaga, jedno z czterech miejsc, gdzie odbywa się największe zgromadzenie ludzi na świecie –  'Festiwal Wodnika' czyli Kumbhamela. Uczestniczenie w tegorocznej mini-kumbhameli, jak określa się Magh Melę, czyli 'Festiwal Lutowy', na którym również gromadzą się tłumy ascetów, nauczycieli i pielgrzymów. Tak jak na Kumbhameli, tutaj też kulminacją jest kąpiel w najświętszym miejscu u zbiegu trzech rzek – Gangi, Jamuny i niewidzialnej (mającej znaczenie symboliczne) Saraswati. Zatrzymamy się na odpoczynek jako goście w jednym z tysięcy namiotów. Następnie spacer na Triweni i przyglądanie się tętniącemu życiu religijnemu. Tego samego dnia wieczorem o godz. 20:40 superszybkim ekspresem jedziemy do Varanasi. Ok. 22:40 przyjazd do miejscowości Mughal Sarai (koło Varanasi), a następnie transfer do hotelu w Varanasi w pobliżu rzeki.  

Dzień 3 (14.02 - sobota)

Varanasi – najstarsze tętniące życiem miasto świata, zwanego inaczej Kaśi – 'miasto Światła', w którym czas jakby się zatrzymał. Poranna joga na tarasie z widokiem na Gangę. Dzień przeznaczony na zwiedzanie południowej części miasta, przechadzkę po starożytnych zaułkach. Zobaczymy m.in. starożytną 'Studnię Pulsującego Słońca' i aśramę najsławniejszego 'czarodzieja' Benaresu, Kinaram ka Astar, poznamy tajemnice ascetów 'aghori', czyli 'niestrasznych',  m.in. dlaczego odstraszają ludzi. Spotkamy się z ciekawymi ludźmi Varanasi. Wieczorem uczestniczenie w arati (āratī), czyli w śpiewach i oddaniu czci Gandze pochodniami ognia na brzegu rzeki.  

Dzień 4 (15.02 – niedziela)

O wschodzie Słońca wycieczka łódką w górę rzeki z panoramicznym widokiem na miasto i ludzi odprawiających poranne ablucje. Po dotarciu do najbardziej niezmienionej północnej części udamy się do aśramy-świątyni Swamiego Tailangi (jogina Trailangi, który ponoć żył 280 lat) i wisznuickiej świątyni Bindu Madhawy. Tam medytacja w milczeniu i zajęcia z jogi. Powrót pieszo uliczkami, mijając świątynię Paśupatinatha (Pana Bydląt, tj. spętanych dusz), wybudowaną na wzór najważniejszej świątyni siwaickiej Nepalu i nepalskiej bogini Radżaradżeśwari. Dowiemy się także o mistycznej geografii starożytnego miasta Kaśi (Varanasi). Wąskimi, krętymi uliczkami dojdziemy do Złotej Świątyni – Wiśwanatha. Obiad w restauracji, czas wolny. Wieczorem joga i medytacja, a potem uczestniczenie nad samą Gangą w festiwalu tradycyjnego śpiewu indyjskiego - Dhrupad mela, gdzie raz w roku zjeżdżają się z całych Indii śpiewacy klasycznego stylu dhrupad (tj. 'śpiew o powtarzającym się wyrazie', z sanskryckiego sanskryckiego: dhruvapāda), najstarszej zachowanej formy muzycznej.

Dzień 5 (16.02 – poniedziałek)

Rano joga i czas wolny. Po śniadaniu fakultatywnie wyjazd do Sanktuarium Dzikiej Przyrody 'Poświaty Księżyca' (Chandraprabha Wildlife Sanctuary) 60 km na południe od Varanasi, gdzie kilkanaście lat temu sprowadzono lwa azjatyckiego i gdzie potężne wodospady zapierają dech w piersiach. Powrót po południu. Osoby które wolą zostać, mogą zwiedzić np. Uniwersytet Sanskrycki i Hinduski Uniwersytet Benaresu (BHU). Wieczorem wyjazd rykszami rowerowymi na festiwal klasycznej muzyki indyjskiej zorganizowanej z okazji Wielkiej Nocy Śiwy (Śiwaratri Sangit Samaroh). 

Dzień 6 (17.02. - wtorek – Maha Śiwaratri – Wielka Noc Śiwy) 

W dzień ten przypada największe święto siwaickie – Maha Śiwaratri. Jest to najważniejszy dzień dla joginów, a także największe święto Benaresu. Rano joga. W dzień postaramy się odwiedzić rodziny joginów, np. dom Lahiriego Mahasaji, jednego z największych mistrzów jogi, który zapoczątkował linię krija-jogi Paramahamsy Yoganandy i spotkać z Jogiradżem Prakaś Miśrą, hatha-joginem, znanym z wyczynów, wymagających nadludzkiej siły (np. dał się publicznie przejechać przez 10-tonową ciężarówkę, jednym uderzeniem dłoni rozbijał orzech kokosowy itd.), a przede wszystkim postaramy się odwiedzić rodzinę kultywującą tradycję Bhrygu-jogi i astrologii (jogi legendarnego 'słonecznego' mędrca Bhrygu). Wieczorem uczestniczenie w procesji Śiwy. Późnym wieczorem uczestniczenie w kulminacji muzycznego festiwalu dhrupad. 

Dzień 7 (18.02 - środa)  

Rano wyjazd do Sarnath – najpierw do Ośrodka Wiedzy Diamentowej (Vajra-vidyā), potem do miejsca, gdzie Buddha wygłosił swoje pierwsze kazanie. Wysłuchamy w polskim tłumaczeniu "Formuły wprawienia w ruch koła prawości' (Dharma-cakra-pravartana-sūtra) – czyli o puruszenia Dharma-czaskry przez Buddhę. Dowiemy się o filozofii cykli i poznamy jogiczny wymiar filozofii buddyjskiej, a także dlaczego Buddha wygłosił swoje pierwsze kazanie akurat koło Varanasi. Spacer po buddyjskim 'Jelenim Gaju', gdzie zobaczymy prawdziwe jelenie, pelikany i różne gatunki ptaków. Obiad w Sarnath. Potem zwiedzanie muzeum, gdzie m.in. przechowywana jest ponad dwu-tysiącletnia kolumna Asioki, która posłużyła za wzór na godło Indii. Uczcimy także starożytną stupę buddyjską 'czteroboczną' (Czaukhamba) z okresu Guptów (III w n.e.) w miejscu, gdzie Buddha spotkał swoich pięciu towarzyszy-ascetów oraz świątynkę 'odzianych w przestwór' ascetów dżinijskich - uczniów starszego kolegi Buddhy, Dżiny Mahawiry. Powrót do Varanasi. Wczesnym wieczorem przejazd pociągiem do Bodhgaji (dojazd ok. 21:00). Zakwaterowanie i nocleg.   

Dzień 8 (19.02 – czwartek) 

Losar czyli Nowy Rok Tybetański w Bodhgaji, w miejscu, gdzie Buddha Gautama osiągnął  oświecenie, w symbolicznym centrum buddyzmu dla całego świata. Medytacja i nauka filozofii jogi. Cały dzień spędzamy na uczestniczeniu w święcie w okolicy świątyni 'Wielkiego Oświecenia' (Mahabodhi). Czas wolny. Nocleg. 

Dzień 9 (20.02 - piątek)

Wcześnie rano (ok. 5:00) wyjazd pociągiem do Czunar (dojazd ok. 9:00) – niezdobytej fortecy na wysokiej skarpie nad zakolem Gangi, gdzie, gdzie mieszkał król-jogin Bhartryhari. Medytacja w miejscu, gdzie dostąpił samadhi. Następnie przejazd do Windhjaczal, jednego z najważniejszych w Indiach 'świętych miejsc śaktyjskich' (kultu bogini, śakti-pīṭh), położonego na rozległej górze stołowej pokrytej gajem drzew amalaki (owoce wchodzą w skład ajurwedycznej 'triphali'). Odwiedzanie licznych świątyń bogini, z których najważniejszą jest świątynia Durgi - 'usuwającej przeszkody', zwanej tutaj 'mieszkanką gór Windhja' –  Windhjaniwasini. Nocleg w samym Windhjaczal albo na zamku w Czunar.  

Dzień 10 (21.02 - sobota)  

Po porannej jodze przejazd (ok. 3,5 godz.) do Karwi i miejscowości Czitrakuta (Chitrakoot) - dosł. 'zadziwiającej na różny sposób', znanej z licznych miejsc związanych Dziejami Ramy (eposem Rāmāyaṇa), który spędził tu 11 i pół lat leśnego wygnania. Czitrakuta jest bardzo ważnym celem pielgrzymek i wyjazdów piknikowych Hindusów, nieznanym wśród cudzoziemców. Wieczorem uczestniczenie w teatrze Ramajany, który odbywa się raz w roku przez kilka dni właśnie w tym okresie; trafimy na ostatni dzień przedstawienia. Nocleg w Czitrakucie. 

Dzień 11 (22.02. - niedziela)

Rano czas na kąpiel w rzece, następnie joga i przejazd do 'czterech świętych przybytków' (CzarDham): 1) odwiedzenie 'Paramahamsa Aśramu' założonego przez sławnego hatha jogina i ascetę (i atletę) Paramahamsę Paramanandę; 2) zobaczenie starożytnej aśramy legendarnej joginki Anasuji z Ramajany 3) piesze okrążenie razem z hinduskimi pielgrzymami góry Kamadgiri - 'Spełniającej życzenia', której patronuje Kantanath (Kāntanātha), czyli 'Pan tego, co upragnione'; 4) wreszcie dotarcie do głównego, najbardziej mistycznego miejsca – 'ukrytej rzeki Godawari' (Gupta Godawari), do którego będziemy musieli przejść przez krętą jaskinię pełną wody, mijając wykute w skale świątynki. 

Dzień 12 (23.02 - poniedziałek)

Po porannej jodze i śniadaniu przejazd przez Płaskowyż Dekański i góry Windhja do Amarkantak. Po drodze wstąpimy do Parku Skamienielin (Ghughua Fossil National Park), gdzie zapoznamy się ze światem indyjskich roślin (31 gatunków) i zwierząt sprzed 65 milionów lat! Są tam nasiona, owoce, drzewa, zwłaszcza palmy, najstarszego na świecie skamieniałego eukaliptusa, muszle, a nawet jajo dinozaura. Wieczorem górskimi, krętymi, leśnymi drogami, wijącymi się w górę rzeki Narmady, dojazd do Amarkantak. Nocleg w aśramie bądź hotelu. 

Dzień 13 (24.02.2014 - wtorek) 

Amarkantak – wioska z przewagą ludności nieindoeuropejskiej, położona na Płaskowyżu Maikal, przypominającym rozległą górę stołową, 1040 m n.p.m., na styku pasm gór Windhja i Satpura, otoczoną gęstym lasem (Park Narodowy Achanakmar). Tutaj mają swe źródła trzy rzeki: Narmada, Son i Rohilla - Narmada jest trzecią po Gandze i Jamunie świętą rzeką Indii i jedyną, która płynie ze wschodu na zachód wpadając do Morza Arabskiego. Religijnie jest to jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Indiach, określanym 'królem miejsc pielgrzymkowych', czczonym przez śiwaitów, śaktów, ramaitów i dżinistów. Cała okolica jest unikatowym dziedzictwem przyrody. 

Rano joga. Przed południem możliwa odświeżająca kąpiel w źródle rzeki Narmady w miejscu skąd tysiące ascetów rozpoczyna i kilku tysiac-kilometrową pielgrzymkę wokół rzeki; odwiedzenie starożytnego kompleksu świątynnego „Pięciu Pandawów” (bohaterów eposu Mahabharaty). Po południu odwiedzenie okolicznych aśram, przed wszystkim Kalayana Ashram, należącego do zgromadzenia ascetów zwanych udasinami (dosł. 'cierpliwymi') pokrewnych sikhom. Tam przyjrzymy się z bliska życiu ascetów.  Wieczorem joga. 

Dzień 14 (25.02 - środa)  

Wcześnie rano spacer (5 km) do miejsca, gdzie legendarny wieszcz (ryszi) Kapila 'odkrył'  filozofię sankhji - fundament starożytnej jogi Patańdżalego. Kąpiel i medytacja pod znajdującymi się obok wodospadami. Tam praktyka jogi. Powrót na śniadanie. W dzień spacer do źródeł rzeki Son na krawędzi stołowej góry, następnie do Jeziora Słońca, miejsca ascezy mędrca Bhrygu (który nauczał 'wiedzy słonecznej') oraz spróbujemy odszukać gorące źródełko wybijające w środku lasu.     

Dzień 15 (26.02 - czwartek) 

Wcześnie rano spacer joga i medytacja. Po śniadaniu wyjazd do 'Mlecznych Wodospadów'. Uczestniczenie w wydarzeniach i programach zastanych na miejscu, Odwiedzimy świątynię budowaną na kształt Sri Jantry w sposób zgodny ze starożytnym systemem budowy świątyń – każda cegła jest poświęcona odrębnym rytuałem – stąd budowa potrwa jeszcze kilkadziesiąt lat. Po południu przejazd do Pendra Road, skąd nocnym pociągiem wyjazd do Agry. 

Dzień 16  (27.02 - piątek) 

Około południa przyjazd do Agry. Zakwaterowanie. Zwiedzenie 'mauzoleum korony', czyli 'cud świata' Tadż Mahal, a wieczorem udział w Tadż Mahotsaw – corocznym festiwalu kultury ludowej różnych rejonów Indii (muzyka, tańce, rękodzieło). Ten wieczór będzie także ostatnim dniem festiwalu. Nocleg w Agrze. 

Dzień 17 (28.02 - sobota)  

Porannym pociągiem wyjazd do Delhi. Zakwaterowanie w Delhi. Czas wolny na zakupy, ewentualnie zwiedzanie. Nocą wylot do Warszawy. 

Dzień 18 (1.03 - niedziela)

Przylot do Warszawy 

----------------- 

Koszty zapisy i informacje: info@shaktiszkolajogi.pl

Zapisy zostają zostaje zamknięte na początku grudnia

 

Program zakończony 
zobacz też galerię zdjęć z programu
Program zainspirował założenie przez jednego z uczestników strony www.joga.zapytania.com, gdzie dzieliliśmy się fotografiami i refleksjami. 

 

 

 

Miejsce: 
Indie
Kategoria: 
Wyjazdy
Organizator: 
Shakti Szkoła Jogi (Warszawa), Filip Ruciński - Fundacja Vivaswan