Nowości

Indyjski zespół muzyczny "Music of Banaras" - koncerty w Poznaniu i Warszawie - 22 i 25 czerwca 2024

„Music of Banaras” to duet złożony z najwybitniejszych współczesnych instrumentalistów rozwijających benareski styl muzyczny.

Deobrat Mishra jest mistrzem gry na sitarze, jednym z najsławniejszych w Indiach artystów indyjskiej muzyki klasycznej.
Prashant Mishra  - jest niezrównanym wirtuozem gry na tabli. Obaj artyści pochodzą ze sławnej w Indiach wielopokoleniowej muzycznej rodziny Mishrów.

Wywiad ze Skarbimirem Rucińskim w indyjskiej telewizji

W styczniu 2020 roku ukazał się wywiad ze Skarbimirem w sanskryckim kanale indyjskiej telewizji DD News. Cały wywiad jest w sanskrycie. Najpierw Skarbimir krótko powiedział o własnych studiach sanskryckich w Varanasi, potem o badaniach sanskrytologicznych w Polsce i o polskich indologach. Wymienił wielkich polskich sanskrytologów poczynając od Walentego Skorochoda Majewskiego, a kończąc na współczesnych uczonych z UW i UJ, mających ogromny  wkład w badania sanskrytu. Zademonstrował też podobieństwo sanskrytu i języka polskiego.

Podziękowania za program "Joga pod szczytami Himalajów - sierpień-wrzesień 2019.

W dn. od 10 sierpnia do 10 września 2019 r. Fundacja zorganizowała program kulturoznawczy z zajęciami jogi w indyjskich rejonach Lahaul, Spiti i Kinnaur. Nadrzędnym celem programu było poznanie kultury tych rejonów i pokazanie jej uczestnikom z Polski.

Podziękowania za kurs sanskrytu i nada jogi - Bukowina Tatrzańska, czerwiec-lipiec 2019

W dniach 24.06 – 14.07.2019 Fundacja Vivaswan zorganizowała po raz pierwszy kurs sanskrytu w połączeniu z warsztatami wokalnymi śpiewu indyjskiego. Kurs odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej w zabytkowej Willi Alta (z 1938 roku). Sprawami organizacyjnymi i logistycznymi kierowała A. Stach, całość koordynował F. Ruciński, który również prowadził zajęcia z sanskrytu i filozofii języka.