Polecane publikacje (inne niż Fundacji)

Poniżej początek listy wybranych polecanych książek w języku polskim, dotyczących m.in. literatury indyjskiej, filozofii, jogi, nauki języków indyjskich i innych obszarów. 
Następnie polecane filmy i strony. Lista w trakcie przygotowywania.

PUBLIKACJE W JĘZYKU POLSKIM

SANSKRYT

I. PODRĘCZNIKI i MATERIAŁY do NAUKI

Śri Gurugita. Pieśń o Świętym Guru

Śri Gurugita, czyli „Pieśń o Świętym Guru”, jest poetyckim dziełem sanskryckim, który uświadamia kluczową rolę nauczyciela. Pochodzi ze Skanda Purany, religijnego tekstu siwaickiego. Niektóre strofy tej pieśni są w Indiach powszechnie śpiewane przed rozpoczęciem lekcji w szkołach, aśramach czy domach, gdzie nauczycieli, a zwłaszcza nauczyciela duchowego, obdarza się szczególnym szacunkiem.

Stotrāvalī - Księga Hymnów

Księga Hymnów - Stotrāvalī, to zbiór pięknych hymnów -  pereł sanskryckiej poezji filozoficznej i religijnej. Odzwierciedlają one głębokie spojrzenie na rzeczywistość indyjskich mędrców i przepojone są uczuciem miłości do Boga, czczonego pod różnymi postaciami.
Książka składa się z trzech działów: 1. hymnów ułożonych przez Adi Siankarę (VIII-IX w.), twórcę szkoły monistycznej wedanty, 2. hymnów do Bogini, pochodzących z tekstu Durgasaptaśati oraz 3. hymnów różnych autorów, m.in. Rozmyślanie o Abhinawagupcie, Pieśń Kundalini i inne.

Baba Loknath - Życie i nauki himalajskiego jogina

Baba Loknath jest najbardziej niezwykłym joginem Bengalu z dziewiętnastego wieku. Jego długie życie - jak powszechnie się powiada twające 160 lat - przepełnione jest niezwykłym żarem ascezy i ćwiczeniami, prowadzonymi pod kierunkiem wielkiego uczonego, który sam własnej wiedzy nie mogąc praktycznie na sobie sprawdzić, wziął pod opiekę chłopca, by uczyć go swoją metodą. Skutkiem tego było nie tylko wyjątkowo długie życie Loknatha, ale osiągnięcie nadprzyrodzonych mocy.
Książka jest opisem duchowej praktyki Baby Loknatha i nauk, które pięknie opisał zamiłowany w nim bengalski autor. 

Pierścień i Gwiazdy

Czarodzijska baśń inspirowana wątkami z kultury indyjskiej i głęboką refleksją na tajemnicami życia. To trzeba przeczytać! Nie da się opisać, o czym to jest...
Intryguje, wzbudza wyobraźnię, i u dorosłych, i u dzieci. 

Tytuł: Pierścień i Gwiazdy
Autor: Lilia Damaru
Strony: 297
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-945731-3-3
Wydawca: Fundacja Vivaswan 
Rok wydania: 2021
Cena: 40 PLN

Saundarjalahari - Fala Piękna

„Fala piękna” (Saundarya-laharī) - jest szczególnym utworem w dorobku wielkiego poety Siankaraczarji, mistyka i filozofa. Wyraża ona poglądy południowoindyjskiej szkoły siaktyjskiej zwanej Śri Widją, a ściśle jej doktrynę zwaną Samają, w sposób tak doskonały, że jej wyznawcy uważają "Falę Piękna" za jedno z najbardziej fundamentalnych dzieł tej szkoły. Czci się tu Najwyższy Byt w jego żeńskim aspekcie mocy twórczej - Siakti. 

Spotkania z sadhu. Tom 3-4

 

„Spotkania z sadhu” to książka o joginach i mędrcach, a także o istocie ich filozofii, zgodnie z dziennikiem pandita Gopinatha Kawiradża (Gopinath Kaviraj, 1887-1976). 

Spotkania z sadhu. Tom 1-2

„Spotkania z sadhu” to książka o joginach i mędrcach, a także o istocie ich filozofii, zgodnie z dziennikiem pandita Gopinatha Kawiradża (Gopinath Kaviraj, 1887-1976). 

Siwanandalahari - Fala szczęścia Siwy

„Fala Szczęścia Siwy” - jest hymnem sanskryckim ułożonym w natchnieniu przez „Guru Świata” Adi Siankaraczarję (788 – 820), jednego z największych filozofów i mistyków Indii. Uważa się, że napisał go w miejscowości Śriśailam - „Piękna góra”, w południowo-indyjskiej świątyni boga Siwy, znanego tam pod imieniem 'Mallikardżuna’, co dosłownie znaczy 'migdałecznik arjuna opleciony przez jaśmin'. Świątynia ta, będąc jedną z 12 najważniejszych przybytków siwaickich, jest jedyną, która jednocześnie stanowi jedno z najważniejszych „miejsc mocy”, czyli sanktuariów Bogini. Bóg Siwa i jego małżonka - Moc Świata, są czczeni w tym miejscu i w tym hymnie jako nierozerwalna jedność, oznaczając stan pełni szczęścia. Stąd tytuł hymnu: ”Fala Szczęścia Siwy”.

Śrimad Bhagawadgita - Święta Pieśń Pana

Bhagawadgita (Śrīmad Bhagavadgītā) jest podstawowym, najbardziej znanym i najczęściej cytowanym tekstem jogi i filozofii indyjskiej. Stanowi fragment wielkiego eposu "Mahabharata". Jej kontekstem jest rozpacz, jaka ogarnia jednego z najważniejszych bohaterów eposu, Ardżunę, gdy tuż przed wielką bitwą między zwaśnionym rodem, zdał sobie sprawę, że został postawiony w stytuacji, w której ma zabijać własnych krewnych. Całkowicie załamany zostaje pouczony przez swojego woźnicę i przewodnika - Śri Krysznę - który odsłania mu tajemnice jogi, w każdej księdze inny rodzaj jogi. Ostatecznie przekonuje, by nigdy nie porzucał swojej rycerskiej powinności, którą dla niego jest walka w obronie dharmy - prawości.   

Pogląd siaktyjski w literaturze tantrycznej

Pogląd siaktyjski w literaturze tantrycznej autorstwa Gopinatha Kawiradża (Gopinath Kavaraj, 1887-1976) zawiera artykuły filozoficzne jednego z największych współczesnych filozofów indyjskich i jogina. Oryginał napisany w języku hindi został w roku 1965 nagrodzony prestiżową nagrodą indyjskiej Akademii Literatury (Sahitya Akademi) za istotny wkład w rozwój współczesnej myśli indyjskiej. Dzieło to, będąc najbardziej miarodajnym przedstawieniem myśli tantrycznej, inspiruje i ukazuje nową perspektywę człowieka i jego rozwoju, odmienną niż w jakichkolwiek dotychczasowych publikacjach.

Strony