Sprawozdanie z programu "Joga pod szczytami Himalajów - sierpień-wrzesień 2019.

W dn. od 10 sierpnia do 10 września 2019 r. Fundacja zorganizowała program kulturoznawczy z zajęciami jogi w indyjskich rejonach Lahaul, Spiti i Kinnaur. Nadrzędnym celem programu było poznanie kultury tych rejonów i pokazanie jej uczestnikom z Polski. W programie uczestniczyła E. Makowska z grupą swoich uczniów Ashtanga Vinyasa Jogi; jej celem było prowadzenie intensywnego treningu jogi górskich warunkach na dużych wysokościach. Dla niej zorganizowane zostały najlepsze z możliwych warunki z salą do jogi: 1) w miejscowości Keylong (stolica prowincji Lahaul i Spiti); 2) w Rangrik koło Kazy (stolicy rejonu Spiti); 3) w miejscowości Sangla – kulturalnej stolicy rejonu Kinnaur. Tych samych miejscowościach przeprowadzone zostały także zajęcia z teorii klasycznej jogi indyjskiej prowadzone przez Filipa jako uzupełnienie zajęć Ewy,  wprowadzenie do pisma sanskryckiego / hindi, oraz kilka wykładów z kultury tych rejonów. Natomiast w nowym klasztorze miejscowości Tabo, ważnej historycznie miejscowości buddyzmu tybetańskiego, Filip przeprowadził wykład na temat historii różnych form buddyzmu

W imieniu Fundacji serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i współorganizatorom programu. Podziękowania dla E. Makowskiej, która współorganizowała program, oraz jej mężowi. Ponadto wprowadzała ona zarówno dyscyplinę jogi, jak i otaczała uczestników opieką w trudniejszych chwilach. 

Chcę wyrazić wdzięczność naszym wszystkim pomocnikom i uczestnikom nie tylko z Polski, ale także z Indii.

- M.N. Tripathiemu, który poświęcił swój czas ze swojego zawodowego życia akademickiego jako historyk sztuki i wykładowca na wyższej uczelni w Delhi. Nie tylko zaopiekował się osobami, które nie mogły wziąć udziału w całości programu, ale także wciąż przybliżał im kulturę indyjską swoimi wyjaśnieniami, nie pozostawiając przy tym żadnego pytania bez odpowiedzi. 

- T. Karpie z Keylongu za troskliwą opiekę i umożliwienie prowadzenie warsztatów drewnianej pięknej sali przylegającej do wielkiego tarasu w jego hotelu ze wspaniałym widokiem. Nie tylko karmił nas on codziennie innymi, urozmaiconymi wegetariańskimi posiłkami, ale także czuwał, byśmy jak najlepiej poznali z kulturę Lahaul. W sytuacji, gdy wyruszyliśmy do wysoko położonego klasztoru buddyjskiego Shashur Gompa, T. Karpa dowiedział się telefonicznie od mnichów, że wszyscy poszli 'za posługą', a gompa jest zamknięta. Wtedy wsiadł do samochodu i jeszcze przed nami dotarł na górę, otworzył klasztor własnymi kluczami i opowiedział wszystkie znane i nieznane historie z nim związane. Pod koniec pobytu, gdy na skutek wielu dni nieprzejezdnej przełęczy Rohtang okazało się, że w całym rejonie we wszystkich stacjach benzynowych zabrakło paliwa, to właśnie on załatwił nam paliwo z rezerw i tym samym umożliwił kontynuowanie podróży do Spiti.   

Serdeczne podziękowania do głównego Lamy rejonu Spiti, uważanego przez Spityjczyków za zrealizowaną osobę i bezpośrednią inkarnację Buddhy Avalokiteśwary / Rinchen Tsangpo, z którym ‘przypadkowe’ i bezposrednie spotkanie w drodze do Spiti, uważam za dobry znak i błogosławieństwo. Mieliśmy rzadką okazję nie tylko wyrazić mu szacunek ofiarowując mu białe szarfy, ale także odbyć spontaniczną dłuższą rozmowę na temat nauk buddyjskich.

- Nima Lamie, dyrektora szkoły dla dzieci w miejscowości Rangrik. Lama poświęcił dużo swojego cennego czasu dla nas. Stał się naszym przewodnikiem do miejsc mocy duchowej rejonu Spiti. Dziękuję mu za zaprowadzenie nas do jaskini Guru Padmasambhawy koło osady Tashigun, miejscu o niezwykłej mocy i spotkanie z najwybitniejszym magiem regionu Spiti.  

- Profesorowi V. Negiemu (V. Negi), laureatowi prestiżowej nagrody ‘Akademii Literatury’ (Sahitya Academy), kierownikowi wydziału buddologicznego na uniwersytecie stanu Himachal Pradesh, który już po raz drugi gościnnie przyjął naszą grupę i udzielił otwierającego oczy półtoragodzinnego wykładu  z historii buddyzmu w zachodniej części Himalajów (rejon Spiti i Kinnaur). Uczony przedstawił nam historię przemian kulturowych w rejonie obejmującym zachodni Tybet i Spiti oraz Kinnaur, a także opowiedział o najistotniejszych elementach kultury Kinnauru. Wykład tłumaczone były konsekutrywnie / symultanicznie z języka hindi. Dziękuję mu także za wskazanie właściwej literatury do dalszych studiów nad kulturą Spiti i Kinnauru i za podarowanie trudno dostępnej bezcennej książki w hindi (tytuł angielski): „Rituals and Agrarian Practices of Western Himalaya In the Context of Kinnaur” własnego autorstwa.  

- Dr S. Yambur, wykładowczyni sanskrytu w filii Uniwersytetu Himachal Pradesh w Rikong Peo, która udzieliła nam ona przystępnego i prostego wykładu o kinnaurskich świętach, szczególnie zaś wyjaśniła znaczenie zbliżającego się wówczas Święta Kwiatów (Phulaich). A także dla jej całej Rodziny, która gościła nas u siebie w domu: jej bratu, Sunniemu za praktyczne wprowadzenie do uczestniczenia w Święcie Kwiatów, uszycie strojów kinnaurskich dla wszystkich uczestników, a także zorganizowanie obozu namiotowego na wysokogórskich halach powyżej miejscowości Sangla oraz trekkingu do przełęczy Rupin. Sunni prowadzi firmę trekkingową The Shepherds Trails (członek grupy Aims Adventure), która organizuje trekingi szlakami górskich pasterzy (polecamy!). 

Nie można zapomnieć też o naszych dwóch doskonałych kierowcach - Karanie i Stanzinie. Ich jazda była spokojna i bezpieczną po najtrudniejszych na świecie górskich drogach. Stanzin był nie tylko kierowcą, ale także doświadczonym przewodnikiem – jego sprawność i bystrość pozwoliły bezpiecznie i bezproblemowo przeprowadzić program, mimo pogodowych anomalii (np. śnieg w sierpniu, zawalona przełęcz Rohtang, na wiele dni, lawina błotna itd.) i innych nieoczekiwanych sytuacji (wyczerpanie zapasu paliwa z powodu zablokowania dróg). 

- Wszystkim drogim Uczestnikom za ten entuzjazm, ciekawość i radość, która im towarzyszyła. Dziękuję Wam za bezinteresownie udostępnili fotografii i zgodę na ich publikację niektórych z nich w albumie promującym turystykę do krainy Spiti przez lokalne władze tego rejonu.    

Filip Ruciński 

Patrz: GALERIA programu: 

- Rejon Lahaul [zostanie dodana później]

- rejon Spiti: http://www.vivaswan.pl/pl/content/gorskie-widoki-krainy-spiti-2019

- rejon Kinnaur [zostanie dodana później]