Podziękowania za kurs sanskrytu i nada jogi - Bukowina Tatrzańska, czerwiec-lipiec 2019

W dniach 24.06 – 14.07.2019 Fundacja Vivaswan zorganizowała po raz pierwszy kurs sanskrytu w połączeniu z warsztatami wokalnymi śpiewu indyjskiego. Kurs odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej w zabytkowej Willi Alta (z 1938 roku). Sprawami organizacyjnymi i logistycznymi kierowała A. Stach, całość koordynował F. Ruciński, który również prowadził zajęcia z sanskrytu i filozofii języka. Zajęcia wokalne śpiewu zwanego dhruwapada - najstarszego zachowanego stylu staroindyjskiego - prowadziła doktor muzykologii Uniwersytety Delhijskiego, pani Aditi Sharma Garg, która w tym celu przyjechała z Indii do Polski na specjalne zaproszenie Fundacji. Ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń na kurs, odwołano zajęcia z sanskrytu Dra A. Babkiewicza (Wydział Orientalistyczny UW), a także zrezygnowane z wcześniej planowanych zajęć z ćwiczeń jogi. Natomiast od dnia 04.07.2019 obecny był dr T. Ruciński, który wspierał w prowadzeniu zajęć F. Rucińskiego z sanskrytu a także uczestniczył w organizacji wydarzenia. 

Pierwotnym celem kursu było zapoznanie uczestników z podstawami sanskrytu i w związku z nim z uniwersalnymi prawidłowościami każdego języka, w tym szczególnie nieuświadamianych aspektów języka ojczystego. Kurs nada-jogi wpasowywał się także z tego powodu, że ładunek emocjonalny przenoszony przez ludzki głos pozwala głęboko odczuć język, w którym jest wyrażany, a ma muzyczny charakter głosu czyni naukę łatwym i przyjemnym. Podczas całego kursu uczestnicy zrozumieli zasady fonetyczne i opanowali głosownię sanskrytu. Pokazana została logika języka sanskryckiego, a także różne aspekty filozofii ukryte w hymnach wedyjskich i wybranych innych tekstach literatury sanskryckiej. Na tym tle podane wprowadzone zostały zagadnienia gramatyczne, które dopiero samodzielnie i w następnych kursach powinny zostać utrwalone. Przez cały okres kursu uczestnicy pod okiem nauczyciela samodzielnie ćwiczyli pismo dewanagari na starannie przygotowanych materiałach. 

Po dziesięciu dniach kursu przyjechała Dr Aditi Sharma Garg. Zgodnie z planem odbyły się jej trzy otwarte programy muzyczne staroindyjskiego śpiewu dhruwapada (drupad) oraz wycieczka na Rusinową Polanę. Koncerty były następujące: 

1) 05.07.2019 r. w „Leśnym Ogrodzie” w Lanckoronie k. Krakowa. Wystąpili: 

- Aditi Sharma Garg: śpiew
- Piotr Malec: bęben pakhawadź (mrydanga) oraz bębny tabla. 

Koncert poprzedzony został znakomitym wprowadzeniem dr Aditi Sharmy Garg do nada jogi i teorii muzyki indyjskiej, co pozwoliło przygotować słuchaczy do odbioru tej archaicznej formy sztuki. W trakcie koncertu doszło do zdumiewającego zjawiska: włączyła się syrena strażacka dokładnie w tej samej tonacji, co śpiew Aditi: Artystka wykorzystała to natychmiast do improwizacji w zgodzie z syreną, co dało niesamowity efekt.  

2) 06.07.2019 r. w „Hotelu Kalatówki” pod Kasprowym Wierchem w Tatrach, w takim samym składzie artystycznym jak poprzednio, również z liczną publicznością. Ten występ miał lżejszy charakter i nie zawierał obszernego wprowadzenia teoretycznego. W koncercie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły też dzieci.   

3) 09.07.2019 r. w „Willi Alta” wystąpiła sama dr Aditi Sharma Garg dla nielicznego grona zaproszonych gości. Przedstawiła w nim subtelną grę podstawowych emocji indyjskiej teorii sztuki, uzupełniając wcześniejszy teoretyczny wykład na temat doświadczenia rasy (‘smaku’) w indyjskiej estetyce.   

Kurs zakończony został dwoma testami – jednym z teorii muzyki indyjskiej, drugim – z sanskryckiego pisma, oraz sprawdzianem praktycznym, gdzie należało odśpiewać nauczone wcześniej na pamięć sanskryckie pieśni na melodię nauczoną przez dr Aditi. Ostatnia część kursu uwieńczona została wspólnym śpiewem i uroczystym rozdaniem dyplomów

Uczestnikami kursu były osoby z różnych części Polski i jedna osoba z Rosji. Odbiorcami koncertów było grono międzynarodowe, m.in. goście ze Sri Lanki i Włoch.   

Po zakończeniu kursu dnia 16.07 podczas indyjskiego „Święta Nauczyciela” (Gurupurnima) odbył się najbardziej uroczysty koncert w Warszawie w domu gospodarzy wydarzenia, państwa Rucińskich. W koncercie uczestniczyło kilku zaproszonych polskich artystów i uczonych orientalistów UW, m.in. Prof. M.K. Byrski, wybitny polski orientalista, były ambasador RP w Indiach. Koncert zakończony został pieśniami z trzema pięknymi ragami: kedar, pilu, a następnie bhajrawi, wszystkie wykonane w sposób niezrównany.    

Fundacja Vivaswan pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do programu, w szczególności jej części muzycznej.  

Najgorętsze podziękowania:

Dr. Aditi Sharmie Garg – za jej niezwykłe koncerty i pokazanie nam sztuki indyjskiej. To wielka rzecz, że będąc wielką artystką z Indii, Aditi zgodziła się przyjechać na nasze zaproszenie na tak długi okres aż 10 dni. 

Jej wielkie serce wyrażało się także w żywym zainteresowaniu kulturą europejską, w tym polską. Aditi ji biegle włada językiem francuskim, a podczas krótkiej wizyty opanowała też wiele słów i zwrotów polskich.  Wyrażała swój zachwyt nad Warszawą i Wrocławiem, a także nad przyrodą Tatr i smacznym jedzeniem. Żywo interesuje się polską muzyką i jej historią. Przy grającej ławce Chopina poprosiła o sfilmowanie na tle pokoju Chopina w ASP swej relacji w hindi historii „Fortepianu Szopena” wyrzuconego niegdyś przez carskich żołdaków przez okno z pierwszego piętra, a następnie o sercu Chopina, które wróciło z Warszawy i zostało wmurowane w kościele Świętego Krzyża.  

Piotrowi Malcowi – wybitnemu artyście muzyki indyjskiej za mistrzowskie towarzyszeniu Artystce podczas wszystkich koncertów. Ponadto szczególnie dziękujemy za pożyczenie Artystce swojego instrumentu tamburi, gdy linie lotnicze Aeroflotu rozbiły jej instrument podczas jej przelotu do Polski. Wielkie podziękowania i brawa dla Piotra.  

Tomkowi Paluchowskiemu, za przewiezienie Aditi i Dra Tomasza Rucińskiego swoim autem do z Warszawy do Lanckorony i Bukowiny i bezinteresowną pomoc w przygotowaniach do koncertu w Hotelu „Kalatówki”. 

Asi Stach – gorące podziękowania za przeprowadzenie logistyki i nadzorowanie finansów wydarzenia. Asia jest jedną z inicjatorek kursu sanskrytu, bez niej nie doszło by do tego pięknego ciągu wydarzeń.  

Willi Alta: Mardze i Marianie i ich pracownikom, za goszczenie nas w swojej pięknej willi, nieustanną pomoc i życzliwość i spełnianiu naszych niecodziennych wymagań. Szczególnie dziękujemy im za mistrzowskie dostosowanie swojej kuchni do naszych wegetariańskich potrzeb. Polecamy wszystkim jadącym w Tatry pyszną kuchnię Margi i Mariana w Willi Alta! 

Renacie vang de Logt z Lanckorony i jej mężowi France vang de Logt– za zorganizowanie koncertu we własnym pensjonacie „Leśny Ogród” i pyszne indyjskie jedzenie dla całej naszej grupy,

Małgorzacie Sygitowicz, wspaniałej nauczycielce jogi, która zaprosiła nas do Hotelu na Kalatówkach i pomogła tam zorganizować koncert dla Aditi, zapraszając na niego uczestników własnego szkolenia w jodze. 

Hotelowi „Kalatówki” za udostępnienie pięknej sali ‘przy saunie’ na koncert Aditi, zapewnienie transportu do samego hotelu dla Artystki, ogarnięcie sprzedaży biletów, a przede wszystkim za ogromną życzliwość wobec nas wszystkich i duże zainteresowania koncertem. 

Agnieszce Viburno, muzykolog, za profesjonalne zarejestrowanie audio i wideo koncertu w Warszawie. 

Wszystkim uczestnikom kursu sanskrytu i koncertów, bez których Artystka nie miałby tutaj dla kogo śpiewać. 

Wszystkim niewymienionym tutaj, którzy nawet nie uczestnicząc fizycznie, serdecznie wspierali naszej inicjatywę. 

 

Rodzina Rucińskich: 
Tomasz, Anna, Filip i Skarbimir
Fundacja Vivaswan