Aditi Sharma Garg

Aditi Sharma Garg – wokalistka dhrupad i doktor muzykologii. Urodzona w rodzinie muzyków, w trzecim pokoleniu artystów. Rozpoczęła naukę w wieku 4 lat pod kierunkiem swojego dziadka Pt. Krishna Datt Sharmy, muzyka i astrologa, i ojca, Pt. Shri Datt Sharmy, sławnego przedstawiciela stylu dhrupad i znawcy sanskrytu. W domu otrzymała staranne przygotowanie muzyczne, w warunkach, gdzie muzykę traktuje się całościowo. Uczona była, by utrzymywać równowagę między ozdobną interpretacją rag (utworów muzycznych), a ich naturalną czystością. Aditi odziedziczyła po ojcu dynamikę dhruvapada i subtelność khayal i została wszechstronną wokalistką, obecnie rozpowszechniającą śpiew dhrupad (dhruvapada).

Śpiew Aditi należy do stylu/szkoły (śailī) naradiya (nāradīya), tradycyjnie wywodzącego się z Samawedy, jednej z czterech Wed. Gayki (gāyakī), czyli sposób wykonania śpiewu, jest u niej połączeniem subtelnego wydobywania tonów ze spontanicznymi wzorami improwizacyjnymi. Dojrzały styl z melodyjną modulacją dźwięków jest cechą charakterystyczną jej muzycznych interpretacji. W pełni opanowała gāyakī khayāl, tj. ‘śpiewną fantazję’ i muzykę półklasyczną, a także często wykonuje ṭhumrī, tj. pieśni romantyczne północnych Indii i bhadźany (bhajan), tj. ‘muzykę boskiej miłości’.

Aditi ukończyła ze złotym medalem studia z indyjskiej muzyki klasycznej na Uniwersytecie w Delhi (mgr), jest absolwentką literatury angielskiej (lic. z wyróżnieniem) w Hansraj College w Uniwersytecie Delhijskim, uzyskała magisterium z filozofii w dziedzinie muzyki, a także niedawno obroniła pracę doktorską pt. „Comprehensive Study of the Musical Nuances Pertaining to Dhrupad Gayaki” na Uniwersytecie Delhijskim.

Aditi chętnie bierze udział w wykładach, seminariach i konferencjach organizowanych przez różne organizacje, instytuty edukacyjne itp. Oprócz tego zapoznaje liczną publiczność z terapeutycznymi efektami muzyki. Talent Aditi jest wysoko ceniony przez wybitnych znawców i mecenasów sztuki na całym świecie. Regularnie uczestniczy w prestiżowych koncertach muzycznych i konferencjach w Indiach i poza Indiami. Zdobyła złoty medal podczas Narodowego Festiwalu Muzycznego ‘Hariballach’ w mieście Dżalandhar (National Hariballabh Sangeet Sammelan, Jalandhar, Indie), pierwsze miejsce w kategoriach dhrupad, khayal i thumri w roku 2011 w prestiżowym konkursie Północnoindyjskiej Akacemii Muzyki i Teatru (UP Sangeet Natak Akademy) w Lucknow i dwukrotnie, w latach 2004 i 2006, zwyciężyła w konkursie All India Sangam Kala Group Light Music. Jest prowadzącą programów telewizyjnych, takich jak „Indian Idol”, „Sa re ga ma pa” itd., a także uczestniczką nagrań i filmów dokumentalnych. Na arenie międzynarodowej występowała na International Music Festival Ethno Sweden w Sztokholmie oraz w roku 2018 w Festiwalu „Brave” we Wrocławiu.  

Wystąpiła m.in. w:

- 9th Dhrupad Sabha, Siyaram Tiwari Memorial Trust, Delhi (2018)
- Shivratri Festival, Natya Tarangini & Sahitya Kala Parishad, New Delhi (2017)
Dhrupad Parv, Haldwani (2016) 
Swami Rama Sadhaka Grama, Winter Festival, Rishikesh (2014, 2015, 2016, 2017)
Spic Makay Tour – Chandigarh & Ambala (2015)
Sangeet Sankalp National Programme, New Delhi (2014)
Urs-Sufi Hazarat Inayat Khan Dargah, New Delhi (2018, 2015, 2013)
Jahan-E-Khusro, New Delhi (2013)
Neemrana Music Foundation, Alwar (2013)
Madhur Naad Sangeet Sabha, Amritsar (2012) 
National Seminar, Yamunanagar (2012)
Veena Maharaj Sangeetsammelan, Rishikesh (2012)
Malukdaspeeth, Vrindavan (2012)
Navankur Sangeet Sammelan, Varanasi (2011)
Baiju Bawra Sangeet Sammelan, Bhopal (2010)
Sangeet Sankalp, Haldwani (2009)
Baba Ganpatrao Classical Music Festival, New Delhi (2008)
Sangeetalok, Ambala (2006)
Sangeet Sankalp, New Delhi (2007)
Sangeet Saptak, Ahmedabad (2007)
Hariballabh Sangeet Sammelan, Jalandhar (2008)
Sangeet Natak Academi, Lucknow (2008)
Mohe Rang De – A Musical Show On Television Telecasted On Pragya Channel Mumbai (2010).

Zdjęcie: