Jesteś tutaj

Artykuły

W tym dziale znajdziecie Państwo różne artykuły związane z Indiami. Zapraszamy także Autorów do nadsyłania artykułów. Po ich zaakceptowaniu możemy je zamieścić w jednym z działów. Nadsyłane artykuły powinny poszerzać dotychczasową wiedzę dotyczącą nauk indyjskich i opierać się na wiarygodnych źródłach.  

Wszystkie Artykuły

Joga-nidra czyli sen jogiczny

Autor: Swami Veda Bharati
Przekład z nagrania audio i wprowadzenie: Filip Ruciński

Makarasankranti

latawce14.01.2016 r.
Dzisiaj, czternastego stycznia jest obchodzone w całych Indiach święto Makarasankranti. Tego dnia słońce wchodzi w znak Koziorożca i uważa się że zaczyna się uttarāyaṇa, czyli 'powrót słońca w stronę północy'. Dlatego też w stanie Gudżarat nazywa się je 'Uttarāyaṇ' i wszyscy ludzie życzą sobie Szczęśliwej Uttarajany. W święto to w północnych Indiach puszcza się latawce. Tysiące ludzi wylega na otwarte przestrzenie i na dachy domów aby puszczać latawce. Zabawa polega na odcinaniu swoją nitką od latawca nitek innych latawców. Nitki są cienkie i pokryte tłuczonym szkłem, aby lepiej przecinać. Całe niebo usptrzone jest kolorowymi latawcami. Niektórzy wystawiają systemy audio na dachy aby umilić zabawę. Tego dnia je się też specjalne danie, w Uttar Pradesh ludzie jedzą khiczri (khicṛī) - takie pulao z ryżu, grochu i jarzyn. W Gudżaracie - undiu.

Na południu Indii w Tamilnadu zaczyna się czterodniowe święto Pongal. Pierwszego dnia czci się wszystkich bogów, drugiego dnia Słońce jako dawcę życia, trzeciego dnia krowy i maluje się im rogi, a czwartego dnia czci się rolników.

Kumbha Mela i Lwi festiwal

       Jeśli wybierasz się do Indii, to nie pomiń tego niezwykłego festiwalu! 

O Kumbha Meli

Festiwal zwany Kumbha Melą, co dosł. znaczy ‘spotkaniem Wodnika’ albo 'festiwalem Wodnika' jest jednym z najbardziej intrygujących zjawisk w kulturze indyjskiej i jednym z najważniejszych tętniących życiem świadectw starych praktyk religijnych i ascetycznych.  Asceci i jogini, na co dzień ukryci w niedostępnych zakątkach Indii, schodzą się w jednym miejscu, aby wymienić się doświadczeniem. Praktycznie nie sposób w tak krótkim czasie nawet rzucić okiem na wszystkie ruchy, odłamy, ścieżki, zrzeszenia, organizacje itd. itd., których mnogość oszałamia, a wiedza o nich wciąż pozostaje trudna do ogarnięcia przez jedną osobę. Tysiące ascetów, włóczęgów, żebraków, ekscentryków, ludzi nieprzeciętnych, joginów, opowiadaczy, magów, czarowników, ludzi o dziwnych umiejętnościach, zdolnościach można zobaczyć w tymczasowo wybudowanym istnym mieście namiotów i tymczasowych domków z blachy i siana na obszernym rozlewisku u zbiegu wielkich rzek Gangi i Jamuny, czy też nad brzegach Gangi (w Hardwarze / Hardrwar), Sipry (w Udźdźajnie / Ujjain) czy Godawari (w Naśiku / Nāsik). Doświadczenie, jakie wynosi się po uczestniczeniu w tym niezwykłym wydarzeniu pozostaje w pamięci na całe życie. 

Słowniczek hindi/urdu-polski terminów z dziedziny wiedzy o społeczeństwie (do rozbudowywania_

 

Słowniczek hindi-polski

użyteczne wyrazy z dziedziny administracji, gospodarki, prawa, ekonomi, ekologi, zdrowia


z uwzględnieniem używanych w hindi odpowiedników angielskich i synonimów, także wyrazów używanych tylko w urdu

Ze wspomnień o Śri Sudhirze Rańdżanie Bhadurim

Paul Brunton (1989-1981), angielski filozof, mistyk i podróżnik, porzucił karierę dziennikarską i w roku 1930 wyruszył w podróż do Indii w poszukiwaniu joginów i wiedzy tajemnej. Tam zetknął się z wieloma niezwykłymi ludźmi, zanim w końcu odnalazł swego Mistrza w osobie Śri Ramany Maharysziego. Napisał wiele książek, z których największą popularność zdobyła pierwsza z nich, zatytułowana A search in secret India. Książkę tę na język polski przełożyła Wanda Dynowska, nadają jej tytuł Ścieżkami jogów. Oto fragmenty tej książki opisujące spotkanie Bruntona ze Śri Sudhirem Randżanem Bhadurim: 

(...) Nazajutrz mój uprzejmy znajomy  prowadzi mnie przez ciemną archaiczną uliczkę, biegnącą wśród starych domków o płaskich dachach. Zatrzymujemy się przed odrapanym kamiennym domem i przez ciemne, ciasne i niskie podejście wchodzimy po kilku schodkach do wąskiego pokoju jakby na kształt korytarza, a stąd na dużą werandę wewnętrznego podwórza.

Filozofia jogicznej astrologii – yoga-jyotiṣa

Filozofia jogicznej astrologii – yoga-jyotiṣa

Ogólnie się przyjmuje, że astrologia zajmuje się badaniem wpływu sił kosmosu na życie. Hindusi nazywają ją w sanskrycie „dźjautisza / dźjotisza” (jyautiṣa / jyotiṣa), co rozumie się jako „nauka o światłach”.

Kathāsaritsāgara: Myśliwy i gołębie

Myśliwy i gołębie

Bajka ta pochodzi z "Oceanu rzek-bajek" (Kathā-sarit-sāgara), zbioru szkatułkowych opowieści opowiedzianych przez Somadewę kaszmirskiej księżniczce Surjamati w latach ok. 1063-1081Przetłumaczyłem ją być może w roku 1992, gdy w wieku młodzieńczym uczyłem się sanskrytu z podręcznika A. Gawrońskiego1.

Kontekst akcji dramatu Wiśakhadatty pt. „Sygnet Rakszasy" – Mudra-rāksasa

Kontekst akcji dramatu Wiśakhadatty pt. „Sygnet Rakszasy" – Mudra-rāksasa na podstawie „Opowieści poprzedzającej Sygnet Rakszasy” – Mudrārāksasa-pūrva-samkathānaka i „Preludium do dramatu o sygnecie Rakszasy” – Mudrārākṣasa-nāṭaka-pūrva-pīṭhikā 

Strony