Artykuły

W tym dziale znajdziecie Państwo różne artykuły związane z Indiami. Zapraszamy także Autorów do nadsyłania artykułów. Po ich zaakceptowaniu możemy je zamieścić w jednym z działów. Nadsyłane artykuły powinny poszerzać dotychczasową wiedzę dotyczącą nauk indyjskich i opierać się na wiarygodnych źródłach. 

Joga-nidra czyli sen jogiczny

Joga-nidra czyli sen jogiczny

Swami Veda Bharati (dr Usharbudha Arya)

Makarasankranti

Skarbimir Ruciński, dn. 14.01.2016 r.

latawce

Dzisiaj, czternastego stycznia jest obchodzone w całych Indiach święto Makarasankranti. Tego dnia słońce wchodzi w znak Koziorożca i uważa się że zaczyna się uttarāyaṇa, czyli 'powrót słońca w stronę północy'. Dlatego też w stanie Gudżarat nazywa się je 'Uttarāyaṇ' i wszyscy ludzie życzą sobie Szczęśliwej Uttarajany. W święto to w północnych Indiach puszcza się latawce. Tysiące ludzi wylega na otwarte przestrzenie i na dachy domów aby puszczać latawce. Zabawa polega na odcinaniu swoją nitką od latawca nitek innych latawców. Nitki są cienkie i pokryte tłuczonym szkłem, aby lepiej przecinać. Całe niebo usptrzone jest kolorowymi latawcami. Niektórzy wystawiają systemy audio na dachy aby umilić zabawę. Tego dnia je się też specjalne danie, w Uttar Pradesh ludzie jedzą khiczri (khicṛī) - takie pulao z ryżu, grochu i jarzyn. W Gudżaracie - undiu.

Kumbha Mela czyli Festiwal Wodnika i Festiwal Lwa

Kumbha Mela czyli Festiwal Wodnika i Festiwal Lwa 

Filip Ruciński

O Kumbha Meli

Mały (jeszcze) Słowniczek hindi/urdu-polski

   Mały (jeszcze) słowniczek hindi-polski (aktualizacja 23 lutego 2019) Filip Ruciński Niniejszy słowniczek docelowo ma stać się standardowym słownikiem polsko-hindi, przeznaczonym dla osób uczących się i tłumaczy. Przede wszystkim ma on pomóc w zrozumieniu specyfiki i funkcjonowania różnych wyrazów i wyrażeń i stworzeniu sieci asocjacji jednych wyrazów z innymi po to, by móc się nimi praktycznie i precyzyjnie posługiwać.  Słowniczek jest regularnie uzupełniany, m.in. o pochodzenie wyrazów (S – sanskryt, P – język perski, A – arabski, T – turecki, E – angielski) i zastosowanie (H – bardziej w hindi, U – bardziej w urdu, reg. - regionalnie), synonimy (syn.), wyrazy znaczące coś podobnego (por.).  Na razie w słowniczku jeszcze brakuje wielu zupełnie podstawowych słów. To dlatego, że jego nadrzędnym celem jest pokazanie RÓŻNIC między podobnymi wyrazami i niuansów znaczeniowych, a także dlatego, że powstaje on w pierwszej kolejności na podstawie moich notatek, w których nie zapisywałem słów podstawowych.

Filozofia jogicznej astrologii – joga dźjotisza

Filozofia jogicznej astrologii – joga dźjotisza

Filip Ruciński

Ogólnie się przyjmuje, że astrologia zajmuje się badaniem wpływu sił kosmosu na życie. Hindusi nazywają ją w sanskrycie „dźjautisza / dźjotisza” (jyautiṣa / jyotiṣa), co rozumie się jako „nauka o światłach”.

Strony