Gopinath Kawiradż: Spotkania z sadhu, Tom 1-2

„Spotkania z sadhu” (pełny tytuł: „Spotkania z sadhu oraz przebywanie ze świętymi”) to książka o niezwykłych ludziach, z którymi w swoim życiu zetknął się jeden z największych uczonych indyjskich ubiegłego stulecia – pandit Gopinath Kawiradż (1887-1976).

Ów uczony autor urodził się w Bengalu, ale pracował i działał w Benaresie (Waranasi) i to z tym miastem najbardziej był związany. W tamtejszym Government Queens College (obecnie Sampurnananda Sanskrit University) zrobił magisterium, tam założył wielką bibliotekę Saraswati-Bhavan (której zadaniem była publikacja najważniejszych tekstów sanskryckich) i tam (w latach 1923–1937) piastował stanowisko dyrektora Government Sanskrit College.

Od najwcześniejszych lat Gopinath Kawiradż przejawiał szczególny pęd do wiedzy, interesowała go zwłaszcza wiedza duchowa. Z zapałem poszukiwał książek o tematyce religijnej, filozoficznej i duchowej, czytał je z zachwytem i głęboko przeżywał. Ciągnęło go do niezwykłych ludzi – mahapuruszów, do uczonych, joginów, wędrownych sadhu o cudownych umiejętnościach. Gdy tylko dowiedział się, że w okolicy przebywa jakiś niezwykły człowiek, natychmiast szukał sposobu, by się z nim zobaczyć. Nauki mędrców skrzętnie notował, zapisując datę, miejsce i okoliczności spotkania. Tak powstały „Spotkania z sadhu”, niepowtarzalny dokument epoki, w której zainteresowanie literaturą, filozofią i religią wśród inteligencji indyjskiej było szczególnie żywe.

 

Przez karty książki przewijają się postacie nie tylko joginów i wędrownych sannjasinów, ale również znanych pisarzy (jak Haraprasad Siastri czy Bankim Czandra), profesorów (Ramdajal Madżumdar, Aczarja Wradżendranath Sil, Madhusudan Odżha, Bhagawan Das, Aczarja Narendra Dewa), archeologów i badaczy manuskryptów (Radżendralal Mitra), polityków i działaczy ruchu narodowo-wyzwoleńczego (Satiśczandra Mukhopadhjaja, Siaczindranath Sanjal, Kalipada Guha Raj). Niektórych postaci (jak Sitaram Babadżi czy Loknath Brahmaczari) nie spotkał osobiście, lecz przedstawia je na podstawie relacji osób, które się z nimi zetknęły. 

 

„Spotkania z sadhu” (w czterech tomach) napisane zostały w języku bengalskim, ale przekładu dokonano z tłumaczenia na hindi. W przekładzie Autorka – dr Anna Rucińska, stara się zachować niepowtarzalny styl i atmosferę oryginalnej książki.

 

Autor: Gopinath Kaviraj
Przekład: Anna Rucińska
Strony: 258
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-945731-0-2
Wydawca: Fundacja Vivaswan
Data wydania: 2020
Cena: 45 zł 
Formularz zamówienia

 

ISBN: 
978-83-945731-0-2